Dodana: 27 listopad 2015 11:55

Zmodyfikowana: 27 listopad 2015 11:55

III edycja konkursu „Drugie życie odpadów. Pomysł na zmianę w najbliższym otoczeniu”

27 listopada 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się gala III edycji konkursu „Drugie życie odpadów. Pomysł na zmianę w najbliższym otoczeniu”, podczas której nagrodzono tegorocznych zwycięzców.

Ilustracja do artykułu odpady-16.jpg

Zgromadzonych na gali powitała w imieniu organizatorów Bożena Bednarek przypominając zasady konkursu, a wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz przyznała, że też wzięła udział w podobnym konkursie i nawet otrzymała nagrodę.

- Najlepsza jest nauka przez zabawę i rozrywkę. Jak widać nie trzeba drogich materiałów, by stworzyć fantastyczne rzeczy. Patrząc na prace, które wpłynęły na konkurs gratuluję nauczycielom, że mają tak wspaniałych i pomysłowych uczniów – powiedziała wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Konkurs poprzedziły warsztaty edukacyjno-plastyczne w szkołach, wzięło w nich udział 130 uczniów z pięciu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.
Zadaniem konkursowym było stworzenie pracy obrazującej pomysł na powtórne zagospodarowanie i wykorzystanie odpadów w celach użytkowych – praca plastyczna, przestrzenna, inna z wykorzystaniem odpadów. Wymogiem regulaminowym było dołączenie do pracy prezentacji elektronicznej ukazującej proces powstawania pracy: ideę, pomysł, przebieg powstawania i kolejne etapy tworzenia pracy oraz wyjaśnienie i opis dotyczący cech użytkowych pracy. W konkursie honorowane były prace indywidualne oraz grupowe.

Zakładane cele konkursu:
1) zwrócenie uwagi młodzieży na problematykę gospodarowania odpadami w wymiarze lokalnym
2) zaangażowanie młodzieży w proces poznania jakości i ilości produkowanych w gospodarstwach domowych odpadów oraz proces selekcji odpadów
3) inicjowanie przez młodzież działań mających na celu poszukiwanie i rozpowszechnianie nowatorskich metod ponownego wykorzystania lub zagospodarowania odpadów w celach praktycznych
4) promocja zachowań proekologicznych w zakresie gospodarowania odpadami
5) budowanie prawidłowych postaw społecznych i konsumenckich
6) ukazywanie znaczenia aspektów środowiskowych (poprzez tematykę zagospodarowywania odpadów) dla funkcjonowania gospodarczo-społeczno-kulturowego lokalnego otoczenia
7) poszerzenie szkolnej wiedzy uczniów w zakresie zagospodarowywania, przetwarzania i utylizacji odpadów
8) wzbogacenie szkolnej oferty edukacyjnej w zakresie ekologii realizowanej w oparciu o lekcje biologii
9) pobudzenie postaw aktywności i kreatywności uczniów w zakresie tematyki ekologii, a w szczególności gospodarowania odpadami
10) zapewnienie uczestnikom warsztatów i gali konkursowej wiedzy z zakresu zagospodarowywania i ponownego wykorzystani odpadów.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Szukamy Polski z Białegostoku, zaś Urząd Marszałkowski już po raz trzeci finansuje zadanie w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych oraz funduje nagrodę specjalną.

Do konkursu wpłynęło 16 prac spełniających wymogi formalne. Prace oceniała Kapituła konkursu, w skład której wchodził członek Stowarzyszenia Szukamy Polski, pracownik Departamentu Ochrony Środowiska UMWP i pracownik spółki „Lech”.

Przyznano trzy wyróżnienia oraz nagrody:
I miejsce: “Mapa Europy”, PG nr 12 Białystok, autorki: Julia Dakowicz, Julia Koścień
II miejsce: “Klimatyczny żyrandol”, ZS Nr 16 w Białymstoku, autorzy: Mateusz Żyłkowski, Eryk Fiedorczuk, Andrzej Szumiluk, Justyna Wasiluk, Grzegorz Grodzki, kl. I
III miejsce: “Eko zabawka dla każdego małolatka”, Gimnazjum w Wasilkowie, autorzy: Wiktoria Kowalska, Arkadiusz Bernacki, Daniel Polkowski, kl. I
wyróżnienie: “Babskie bibeloty- chustecznik i szkatułka na biżuterię”, ZSHE w Białymstoku, Marta Suszczyńska, kl. I
wyróżnienie: “Lampka nocna”, Gimnazjum w Wasilkowie, Dawid Ostrowski, kl. I
wyróżnienie: “CŻP z Ekonomika”, ZSHE w Białymstoku, autorki: Beata Winałowicz, Gabriela Stasiulewicz, Katarzyna Jamroc, Patrycja Laszewska, Urszula Nowicka , kl. IV.

A także nagrody specjalne:
Marszałka Województwa Podlaskiego dla Pauliny Kościjańczuk, kl. I Gimnazjum w Perlejewie, za pracę pn. “Bukiet”
oraz
PUHP Lech sp. z o.o. w Białymstoku dla Dawida Janczoła, kl. I PG nr 8 w Białymstoku, za pracę pn. “Eko robot”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook