Dodana: 23 marzec 2020 15:32

Zmodyfikowana: 23 marzec 2020 15:32

Pomoc dla rolników – zwolnienie ze składek KRUS

Rolnicy będą zwolnieni ze składek KRUS – poinformował w poniedziałek (23.03) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak wyjaśnił szef resortu, jest to pierwsza pomoc dla rolników w związku z epidemią.

Ilustracja do artykułu Zwolnienie-ze-skladek-KRUS.jfif

Rolnicy będą zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno- rentowe za II kwartał 2020 roku. Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogiczną pomocą do zwolnienia przedsiębiorców z opłacania składek w przypadku ZUS.

Jak podkreślił minister rolnictwa, pomoc rolnikom jest wskazana, ponieważ w sytuacji epidemii jest olbrzymie zapotrzebowanie na żywność.  Natomiast problemy związane z przetwórstwem i eksportem oraz załamanie dostaw może zaburzyć rozwój poszczególnych gospodarstw rolnych.

– W Tarczy  Antykryzysowej pomagamy zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takich zakładów powinni otrzymać pomoc państwa – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Źródło/Fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

oprac. Cezary Rutkowski

facebook