Dodana: 21 maj 2021 13:56

Zmodyfikowana: 24 maj 2021 09:46

Papież zachęca do dbania o planetę

Do 25 maja trwa tydzień Laudato SI, organizowany co roku, w rocznicę wydania encykliki papieża Franciszka pod tym tytułem. Encyklika podkreśla rolę ekologii i jednocześnie zachęca do szacunku i troski o środowisko.

Encyklika Laudato Si

Papież Franciszek w encyklice Laudato Si (Pochwalony bądź) zwraca uwagę, że wszyscy mamy wpływ na trwający obecnie kryzys ekologiczny i tylko wspólne działania mogą przynieść korzyści planecie. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić”.

W tym okresie Caritas Polska przygotowała szereg ciekawych inicjatyw, między innymi katechezy, spotkania religijne. Jednak działalność, wynikająca z wydania encykliki, nie ogranicza się do jednego tygodnia w roku.

- Od ponad dwóch lat realizujemy projekt Caritas Laudato Si. W Polsce powstało w tym czasie około 300 lokalnych projektów ekologicznych przy parafiach, szkołach, w centrach wolontariatu. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejsc prowadząc warsztaty. Widzimy, że to przynosi efekty - mówiła Dominika Chylewska z projektu Caritas Laudato Si.

Z okazji 6. rocznicy Caritas wydała encyklikę w nowym, oczywiście eko-wydaniu, o minimalistycznej szacie graficznej. 

Pod koniec tygodnia Laudato Si, 24 maja, o godz. 18, w serwisie Facebook odbędzie się debata „Mania posiadania i antidotum na nią – czyli o ekonomii dobra wspólnego”. Będzie mowa o konsumpcjonizmie i nadprodukcji dóbr.

źródło: Cartias Polska
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook