Dodana: 26 listopad 2021 11:42

Zmodyfikowana: 26 listopad 2021 11:42

Białostoccy wolontariusze pomagają dzieciom z ośrodka dla cudzoziemców

Wolontariusze z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” teorię przekładają na praktykę. Poznali zasady międzynarodowego wolontariatu podczas warsztatów Euroweek, a teraz wspierają białostocki ośrodek dla cudzoziemców.

eurow6.jpg

Szkolni wolontariusze z Fabrycznej z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wolontariatu organizują zbiórkę i kiermasz rękodzieła, z których dochód przeznaczony będzie na rzecz dzieci ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku.

- Mamy w szkole wielu uzdolnionych uczniów, którzy w ramach robótek ręcznych wykonują praktyczne drobiazgi – bransoletki, maskotki, a także kartki i ozdoby świąteczne. Oprócz kiermaszu przeprowadzimy także zbiórkę takich artykułów. Wszystko przekażemy Stowarzyszeniu „Łączy nas granica”, które dostarczy dary do ośrodka – mówiła Beata Łodyga, organizatorka akcji.

Ochotnicy biorący udział w akcji szkolili się wcześniej w ramach projektu edukacyjnego „Euroweek - Szkoła Liderów”. Szczególną atrakcją warsztatów są spotkania z młodymi ludźmi z innych, często egzotycznych krajów. W tym roku zajęcia prowadzili wolontariusze z Hiszpanii, Maroka, Łotwy i Tajlandii.

- Było to jedno z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie wydarzeń tego półrocza – mówiła Zofia Rynkiewicz, licealistka z Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” - Wolontariusze byli pełni energii, która udzielała się nam wszystkim. Podczas zajęć i wspólnych wyjść byliśmy w stanie doskonalić nie tylko język angielski, ale również niemiecki, hiszpański czy francuski. Ale Euroweek to przede wszystkim wyjazd wolontaryjny, podczas którego m.in. ustaliliśmy plany naszych kolejnych działań.

Mikołaj Czemiel uczeń Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” po raz kolejny uczestniczył w warsztatach.

- Bardzo podobała mi się otwartość wolontariuszy – wspominał. - Z każdym można było porozmawiać o wszystkim, ćwicząc swój angielski. Niesamowitym doświadczeniem była możliwość spróbowania nowych rzeczy, np. aktorstwa czy tańców.

Celem projektu było nauczenie młodzieży pracy w zespole i komunikacji społecznej, a także rozwinięcie kreatywności i autoprezentacji oraz doskonalenie języka angielskiego.

Z warsztatów w Lądku Zdroju skorzystało 42 uczniów szkoły podstawowej i liceum z ZSS przy Fabrycznej – obecnych i przyszłych szkolnych wolontariuszy.

 

źródło i fot.: Masz-Media
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook