Dodana: 6 czerwiec 2021 00:10

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2021 08:29

5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

W sobotę (5.06) przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze, najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych. Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.

Globus znajdujący się na łące. Na nim napis Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. Z tej okazji, na całym świecie, organizowane są liczne wydarzenia i imprezy oraz podejmowane są różnorodne inicjatywy, które mają zwrócić uwagę na wysoki stopień degradacji środowiska oraz uzmysławiać, że obowiązkiem każdego z nas jest ochrona środowiska naturalnego.

Działania te poszerzając wiedzę o środowisku naturalnym i praktycznych sposobach na życie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju podnoszą świadomość ekologiczna społeczeństw.

Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, nawet gdy nie może uczestniczyć w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.

oprac.: Jerzy Górko
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook