Dodana: 3 czerwiec 2022 12:00

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2022 14:07

05.06 - Dzień Ochrony Środowiska

Ta inicjatywa na rzecz dobra planety obchodzona jest w ponad 100 krajach świata. Ustanowiona została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. Była to pierwsza światowa konferencji na temat stanu środowiska.

Grafika z napisem: Dzień Ochrony Środowiska

Głównym celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także pobudzenie ludzi do aktywnej działalności proekologicznej. To także okazja do podkreślenia znaczenia przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan.

Głównymi problemami związanymi z ochroną środowiska są: zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne deszcze niszczące lasy, powiększające się obszary pustyń, ginące lasy tropikalne i powiększająca się ilość odpadów. Problemem ogólnoświatowym jest ocieplenie klimatu i zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.

Ekologiczny kredyt

Rocznie zużywanych jest o ponad połowę więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć, w ten sposób zaciągany jest ekologiczny kredyt. Ślad ekologiczny w ciągu ostatnich 50 lat wzrósł dwukrotnie. Dzieje się tak, ponieważ konsumowanych jest coraz więcej naturalnych zasobów takich jak drzewa, ryby i owoce morza oraz emitowanych jest coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla. Produkowanych jest coraz więcej śmieci, a tereny zielone zostają coraz częściej betonowane.

Zwróć Ziemi zadłużenie

W Światowym Dniu Ochrony Środowiska Naturalnego warto zastanowić się, co można zrobić dla Ziemi i zachęcić do tego dzieci, znajomych i przyjaciół. To okazja do rozejrzenia się wokół siebie i dostrzeżenia jaki piękny jest świat i jak wiele możemy zrobić w naszym otoczeniu.

Wystarczy wybrać się na spacer i posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy pojechać do pracy rowerem. Można również oszczędniej gospodarować wodą i prądem w domach.

źródła: www.gov.pl; www.wlaczoszczedzanie.pl
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook