Dodana: 1 sierpień 2020 19:32

Zmodyfikowana: 1 sierpień 2020 19:32

Zespoły folklorystyczne z Polski zwiedzały Operę i Filharmonię Podlaską

Ile razy zmienia się scenografia w „Upiorze w operze”, ile mierzą zapadnie, jak wielu widzów pomieści scena główna Opery i Filharmonii Podlaskiej – odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy Festiwalu Folklorystycznego „Podlaskie Spotkania”. W sobotę (01.08) w towarzystwie wicemarszałka Stanisława Derehajło oraz prof. Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej, dyrektor OiFP, zwiedzili oni gmach tej instytucji.

Ilustracja do artykułu Zwiedzanie OiFP (4 of 25).jpg

W tym roku w „Podlaskich spotkaniach”, ze względu na kwestie epidemiologiczne, biorą udział zespoły jedynie z Polski. To Krakus”, „Wrocław”, „Raciborzanie”, „Promni” z Warszawy i gospodarze czyli „Skowronki” z Brańska”. Poza koncertami ich kilkudniowy pobyt w Podlaskiem obejmuje inne atrakcje.

- Dziś jesteśmy w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Standardowym punktem festiwalu od lat jest zwiedzanie tego obiektu. W tym roku poznajemy wszystkie tajniki Opery wraz z przetestowaniem zapadni – mówił Stanisław Derehajło.  

- Muszę powiedzieć, że po Teatrze Wielkim w Warszawie, to jest najbardziej interesująca scena w Polsce pod względem zastosowanej tu bardzo nowoczesnej techniki – zaznaczyła z kolei prof. Ewa Iżykowska-Lipińska.

Poza technikaliami na młodych artystach duże wrażenie zrobiły udostępnione scenografie do „Upiora w Opierze, „Doktora Żywago”, czy „Barona Cygańskiego”.

- To niezwykły, nieprawdopodobnie fascynujący budynek, powinien być częściej oglądany. Szczególnie przez młodych ludzi. Od takich chwil się rodzą artyści – mówiła dyrektor OiFP.

Scena główna OiFP na tyle uwiodła młodych artystów, że wypróbowali oni w śpiewem panujące tam warunki akustyczne.

- Już sam budynek jest niesamowity, a scena jest ogromna. Fajnie byłoby tu kiedyś wystąpić – tak o swoich wrażeniach ze zwiedzania Opery mówił Mateusz Gąsiorek z Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”.

W sobotę o 17 zespoły uczestniczące w Festiwalu zaprezentują się na scenie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Koncert ten będzie transmitowany online z pośrednictwem na koncie PMKL na Facebooku. Koncert galowy Festiwalu już w niedzielę (02.08) o godz. 17 w Brańsku.

Fot. i tekst: Małgorzata Sawicka

 


Gospodarzem festiwalu jest Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Skowronki". Jego założyciel, kierownik artystyczny Mirosław Szymański jest pomysłodawcą „Podlaskich Spotkań” - pierwszego na Podlasiu festiwalu folkloru o randze międzynarodowej. Grupa działa od 1986 roku przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami są uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Zespół ma własną kapelę i bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski. Koncertuje na scenach krajowych i zagranicznych. Dał do tej pory ponad 1300 koncertów.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook