Dodana: 11 luty 2019 15:11

Zmodyfikowana: 11 luty 2019 15:11

Pozostał tylko tydzień! Do 18 lutego można zgłaszać konstrukcje do konkursu "Niesamowita maszyna"

Politechnika Białostocka zaprasza kreatywnych młodych ludzi do niezwykłej konstruktorskiej przygody i kreatywnej zabawy. Na najlepszych czekają indeksy Politechniki Białostockiej i nagrody pieniężnie - nawet 5 tysięcy złotych. To druga edycja konkursu "Niesamowita maszyna", który w ubiegłym roku wzbudził wiele pozytywnych emocji.

Ilustracja do artykułu Maszyna studenci 01.jpg

 

Konkurs "Niesamowita Maszyna" skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, którym bliskie są pasja konstruowania i zasady fizyki. Aby wziąć udział w zabawie, należy zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Podobną maszynę zbudowaliśmy już na Politechnice Białostockiej.

Efekt można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=tXzt-PKipe4  

 

Konkursowa konstrukcja powinna mieścić się na ławce szkolnej, nie musi też być tak skomplikowana jak maszyna PB. Liczą się pomysłowość i efekt końcowy. W tym roku maszyna powinna zawierać liczbę 70 (dowolnie wkomponowaną w działanie maszyny. W 2019 roku uczelnia świętuje 70-lecie.

 

Niesamowite maszyny uczniowie mogą budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należy sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Wymagane dokumenty i link do filmu trzeba też wysłać na adres promocja@pb.edu.pl

 

21marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się wielki finał, podczas którego zaprezentujemy wytypowane wcześniej przez komisję konkursową maszyny, wybierzemy zwycięzców i wręczymy nagrody.

 

KONKURS NIESAMOWITA MASZYNA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

  • Budowanie maszyn i nadsyłanie zgłoszeń do 18 lutego 2019 roku
  • I etap: wyłonienie do 10 finalistów - na początku marca 2019 r.
  • II etap: prezentacje finalistów i wręczenie nagród - 21 marca 2019 r.

 

Co się zmieniło? W poprzedniej edycji do konkursowych zmagań zaprosiliśmy maturzystów. Ich młodsi koledzy prosili nas o zmianę regulaminu i możliwość udziału w konkursie. W tym roku zapraszamy wszystkich uczniów szkół średnich. Maturzyści walczą o indeksy i pieniądze, pozostali - o nagrody pieniężne.

 

Nagrody: 

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. złotych i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Politechniki Białostockiej na 5 wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy, otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun  zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł. 

Więcej informacji na: www.niesamowitamaszyna.pl  

 

Relacja z finału I edycji: https://pb.edu.pl/2018/01/12/final-konkursu-niesamowita-maszyna/ 

facebook