Dodana: 17 lipiec 2020 08:02

Zmodyfikowana: 17 lipiec 2020 08:04

Które studia wybrać? Pomoże system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów

Przed maturzystami jeden z najważniejszych życiowych wyborów – decyzja na jaki kierunek aplikować. Doradzić mogą znajomi, warto zapoznać się z rankingami uczelni, ale Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poleca posłuchać, co ma do powiedzenia ELA, czyli system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Właśnie ruszyła nowa wersja tego ogólnopolskiego systemu. ELA 5 jest bardziej elastyczna, daje więcej możliwości w tworzeniu raportów oraz wizualizacji danych.

Ilustracja do artykułu Studentki.jpg

Do czego służy ELA?

ELA to system dostarczający sprawdzonych, aktualnych i wyczerpujących informacji na temat sytuacji absolwentów uczelni na rynku pracy w Polsce.

- Dzięki ELA dowiecie się, ile zarobicie po studiach, jak szybko znajdziecie pracę oraz jaki procent absolwentów danej uczelni dostaje umowę o pracę. ELA pokaże Wam dane z ponad trzydziestu czterech tysięcy kierunków studiów, natomiast wygenerowanie raportu zajmie Wam jedynie pięć sekund – do tegorocznych maturzystów zwraca się Anna Budzanowska, podsekretarz stanu.

ELA pozwala wyszukiwać informacje zarówno w ujęciu ogólnokrajowym, jak i w podziale na poszczególne uczelnie czy kierunki studiów. Należy podkreślić, że ELA uwzględnia zróżnicowanie gospodarcze Polski. Stosuje Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ), który określa relację średnich zarobków absolwentów danego kierunku do średnich zarobków w ich powiatach zamieszkania.

Z danych generowanych przez ELA korzystają maturzyści podejmujący decyzję o wyborze studiów, środowisko akademickie, analitycy, przedsiębiorcy. Dane z systemu pomagają MNiSW dostosowywać politykę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

ELA czerpie informacje z dwóch źródeł:
• systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane m.in. o sytuacji zawodowej absolwentów: zatrudnieniu, bezrobociu, wynagrodzeniach),
• systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym.

ELA za pomocą nowoczesnych technologii pozyskuje z tych systemów potrzebne dane.

Nowe oblicze ELA

Najnowsza wersja um ożliwia korzystanie z lepszej wyszukiwarki, z możliwości samodzielnego generowania raportów i infografik. ELA 5 nie tylko odznacza się większą elastycznością. ELA 5 to także intuicyjna i ergonomiczna aplikacja.

- System ELA od samego początku ewoluuje – podkreśla dr Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, który odpowiada za stworzenie systemu. - Każda kolejna wersja dawała użytkownikom nowe możliwości. W najnowszej wersji wykorzystaliśmy inteligentne algorytmy, by jeszcze bardziej spersonalizować dostępne usługi. Teraz każdy może wygenerować sobie taki raport, jakiego potrzebuje. To wygodne dla użytkowników, a nam oszczędza pracy. Dzięki coraz lepszym technologiom analitycznym i automatyzacji procesów ukazujemy prawdziwy potencjał danych publicznych.

Co wiemy dzięki ELA?

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów uruchomiono w 2016 r. Dane z systemu mogą służyć różnym zadaniom. Dzięki niemu powstają wiodące rankingi szkół wyższych, a na podstawie wskaźników ELA Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) stworzyło mechanizm dofinansowywania najbardziej efektywnie działających Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Dzięki ELI Polska poprawiła swoją pozycję w rankingach dotyczących otwierania danych publicznych (otwarte dane publiczne to dane instytucji, urzędów, z których każdy może korzystać). W ubiegłym roku w rankingu OECD OURData Index zajęliśmy dwunaste miejsce (na 31 badanych państw). ELA wskaże kierunki studiów humanistycznych, po których absolwenci z 2018 r. zarabiają najwięcej i powie absolwentami którego kierunku na Uniwersytecie Warszawski w 2018 r. były wyłącznie kobiety.

Więcej informacji można uzyskać na stronie MNiSW - link prowadzący do witryny.
źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
oprac. Anna Augustynowicz
fot. archiwum

facebook