Dodana: 9 październik 2017 11:26

Zmodyfikowana: 9 październik 2017 11:26

E-book na powitanie. Cyfrowy przewodnik po UwB

Dział Promocji Uniwersytetu w Białymstoku przygotował e-booka dla wszystkich studentów I roku. To „Przewodnik po Uniwersytecie w Białymstoku” - ale przewodnik szczególny. Studenci znajdą w nim nie tylko informacje topograficzne i komplet przydatnych adresów internetowych, ale także ciekawe prezentacje środowiska akademickiego, którego stali się częścią.

Ilustracja do artykułu Bez tytułu.png

 

W e-booku znalazła się mapa stolicy Podlasia wraz z lokalizacją budynków uczelni oraz dokładny plan kampusu. Bardzo użytecznym elementem przewodnika jest komplet linków do stron internetowych czy profili w mediach społecznościowych poszczególnych jednostek uniwersytetu – wydziałów, instytutów czy katedr. Za pomocą hiperłącza użytkownicy przewodnika będą też mogli odnaleźć w sieci samorząd studencki i doktorancki, uczelniane Biuro Karier, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Uniwersyteckie Centrum Kultury czy chór akademicki UwB.

 

- Uniwersytet to jednak nie tylko przestrzeń  - ta realna i ta wirtualna. To także, a może przede wszystkim, miejsce spotkań z wyjątkowymi ludźmi. Każdą uczelnię, tak jak każdą wspólnotę, tworzą przecież ludzie. I nasz e-book jest w dużej mierze przewodnikiem po środowisku akademickim – opowiada Anna Mierzyńska, kierownik Działu Promocji UwB i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

 

W kilkunastu artykułach, które przez rok publikowane były na stronie internetowej uczelni w cyklu „Twarze UwB”, zaprezentowani zostali przedstawiciele kadry akademickiej i inne osoby związane z uczelnią: ich pasje, doświadczenia, wiedza. Nowo przyjęci studenci poznają w ten sposób m.in. znakomitego fotografa przyrody, wielbiciela starych map, znawczynię malarstwa, historyków dokumentujących historię Białegostoku, artystkę wizualną czy pasjonata biegania.

 

- Pokazując ich historie chcemy zainspirować studentów rozpoczynających studia do rozwijających spotkań i rozmów. Chcemy ich przekonać, że właśnie tu, w środowisku akademickim, warto pokazywać swoje najmocniejsze strony, korzystać z doświadczeń tych, którzy przyszli na UwB wcześniej oraz dzielić się z nimi swoją pasją poznawania świata.

W przewodniku studenci znajdą też jedyny w swoim rodzaju „kanon lektur”: listę książek polecanych przez pracowników uczelni. Nie są to podręczniki, tylko książki, które zmieniają sposób widzenia świata i dlatego warto je znać – dodaje Anna Mierzyńska. 

 

E-book trafi do wszystkich studentów I roku za pośrednictwem systemu USOS, będzie też dostępny na stronie internetowej UwB. Jeśli ktoś nie używa czytnika e-booków – będzie mógł pobrać go w formie PDF-a.

źródło: rzecznik UwB 

 

 

facebook