Dodana: 14 listopad 2014 14:08

Zmodyfikowana: 14 listopad 2014 14:08

Politechnika Białostocka na Targach Innova 2014 w Brukseli

RECON, PHOBOS i HYPERION 2 – prezentują się na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA.

RECON i PHOBOS to jedyne projekty reprezentujące województwo podlaskie na wspólnym stoisku regionów Polski wschodniej.  Na stoisku Ambasady RP dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się łazik marsjański skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej – Hyperion 2.

RECON to koncepcja systemu do monitorowania środowiska naturalnego w trudnych warunkach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, system może być używany na grząskich i sypkich terenach. Dane uzyskane w terenie są przesyłane drogą radiową do Internetu, dzięki czemu minimalizowane jest bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. Studenci Politechniki Białostockiej zdobyli z RECONEM w tym roku II nagrodę w prestiżowym konkursie International Contest of Applications in Nano-micro Technology (iCAN) w Japonii. 

PHOBOS jest systemem informatycznym, który może skutecznie wspierać psychoterapeutów. Jego zastosowanie w psychoterapii pozwoli na znaczną poprawę skuteczności prowadzenia terapii leczenia fobii. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii (wirtualna rzeczywistość, sensory ruchu i położenia ciała), system ma bardzo duże możliwości wykorzystania w innych, specjalistycznych dziedzinach terapii, np. leczenia PTSD (zespół stresu pourazowego) czy rehabilitacji osób po wylewach krwi do mózgu. System zwiększa skuteczność terapii oraz skraca czas niezbędny do uzyskania pożądanego efektu. 

HYPERION 2 w tym roku zdobył pierwsze miejsce w University Rover Challenge w USA. To trzeci łazik marsjański z Politechniki Białostockiej, który zwyciężył w tych znaczących zawodach. Hyperion jest to prototyp robota, pracującego w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego. Robot wyposażony jest w manipulator, ma także doskonałe zdolności jezdne, wszystko to umożliwia zdalną pracę ratownikom medycznym czy służbom mundurowym.

Targi BRUSSELS INNOVA potrwają do 15 listopada. Wyjazd na Targi sfinansowany został ze środków Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

facebook