Dodana: 27 listopad 2020 09:44

Zmodyfikowana: 27 listopad 2020 10:05

Białostocka firma z branży IT siódma w Europie Środkowej, trzecia w Polsce

Białostockie Solution4Labs zajmujące się transformacją cyfrową w laboratoriach zostało ujęte wśród 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie Centralnej w rankingu Deloitte Technology Fast 50. Spółka w latach 2016-2019 wypracowała wzrost przychodów na poziomie 2367 proc. i ten wynik zagwarantował jej 7. miejsce w Europie Centralnej oraz 3. miejsce w Polsce.

Grafika ukazująca miejsce jakie zajęła białostocka spółka w prestiżowym rankingu firm IT

W 21. edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50 CE najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej aż 30 proc. miejsc zajmują spółki z Polski. W rankingu wpływ na ocenę spółek miała dynamika wzrostu przychodów na przestrzeni ostatnich czterech lat. Na tle europejskich spółek wyróżniło się 15 firm z Polski i aż 21 z Czech.

Założona w Białymstoku w 2015 roku spółka Solution4Labs z Grupy TenderHut znalazła się na podium (3. miejsce) wśród polskich technologicznych spółek w rankingu. Spółka rok 2019 zamknęła przychodami na poziomie 8,55 mln zł, co jest olbrzymim sukcesem biorąc pod uwagę, że została założona zaledwie kilka lat temu. W roku 2019 Solution4Labs weszła na lokalny rynek w Chinach zakładając swój oddział w miejscowości Guangzhou, gdzie wdraża specjalistyczne oprogramowanie laboratoryjne.

Dziewczyna wpatrująca się w monitor. Na pierwszym planie widoczny mikroskop.

„Ujęcie Solution4Labs w rankingu Deloitte Technology Fast 50 to ogromny sukces całej Grupy TenderHut, wielkie wyróżnienie dla naszego zespołu i kolejny krok w promowaniu białostockiej technologii na świecie. Cieszymy się, że Białystok jest coraz częściej wymieniany w mediach globalnych w kontekście nowoczesnych technologii i szybkiego rozwoju. Grupa TenderHut jest częścią tego wzrastającego trendu.” – mówi Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy TenderHut i Solution4Labs.

Solution4Labs z Białegostoku wdraża systemy laboratoryjne do laboratoriów na całym świecie wprowadzając je w erę cyfrowej transformacji. Laboratoria niezależnie od branży, uczestniczą w postępie technologicznym, usprawniającym funkcjonowanie przedsiębiorstw, fabryk, przemysłu i życia każdego z nas. Jednak to również te same laboratoria często funkcjonują jeszcze w oparciu o przestarzałe technologie i procesy, opierając się w głównej mierze na manualnym wykonywaniu większości zadań i wykorzystywaniu papierowych dokumentów do gromadzenia i analizy danych. Cyfrowa transformacja w laboratoriach oparta o rozwiązania typu LabTech to w głównej mierze automatyzacja procesów pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania danych z wykorzystaniem oprogramowania i nowoczesnych interfejsów. Pozwala to zminimalizować analogowe działania pracowników i dostosować procesy laboratoryjne do bieżących standardów. Dla laboratoriów, w których wciąż wykorzystywany jest Excel i dokumenty papierowe, LabTech oznacza zmianę jakościową, wyrażającą się w zwiększonej produktywności, wydajności, jakości badań i bezpieczeństwie pracowników laboratoryjnych.


Dziewczyna w białym uniformie w laboratorium. Na blacie widoczne naczynia laboratoryjne.

Panująca obecnie na całym świecie pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele biznesów przeszło transformację cyfrową, z którą dotychczas zwlekały. Trend ten nie omija również laboratoriów, niezależnie od branży, w której funkcjonują. Ta wymuszona cyfryzacja spowodowała, że laboratoria szukają sposobów na kontynuowanie działalności w czasach lockdown’u, nowego reżimu sanitarnego i dystansu społecznego. 

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest spółka Packhelp – twórca platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (21). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. Jedenaście firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

 

Pierwsza 10 firm w rankingu Deloitte Technology Fast 50 CE:

lp.

Nazwa firmy

Kraj

Sektor

Wzrost (%)

1

Packhelp S.A.

Polska

Oprogramowanie

9077

2

DoDo Group SE

Czechy

Oprogramowanie

8427

3

UlovDomov.cz s.r.o.

Czechy

Oprogramowanie

5535

4

Favi online s.r.o.

Czechy

Media i rozrywka

3389

5

EGZOTech Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

2932

6

Electrocoin d.o.o.

Chorwacja

Fintech

2617

7

Solution4Labs Sp. z o.o.

Polska

Oprogramowanie

2367

8

Zdrowegeny.pl Sp. z o.o.

Polska

Ochrona zdrowia i nauki medyczne

1951

9

Tylko

Polska

Oprogramowanie

1788

10

Kontentino s.r.o,

Słowacja

Oprogramowanie

1536

Źródło rankingu: Deloite Technology Fast 50 Central Europe 

 

źródło/fot.: Solution4Labs

oprac. Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook