Dodana: 1 luty 2007 08:53

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:53

„Tatarzy - muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej”

Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza na wystawę o historii osadnictwa Tatarów na ziemiach polskich.

Prezentowane na niej eksponaty ilustrują min. udział Tatarów w różnych formacjach wojskowych na przestrzeni wieków. Szczególnie interesujące są pamiątki z okresu międzywojennego takie jak: książeczka wojskowa  Mustafy Półtorzyckiego z Pułku Ułanów Tatarskich 1919-1920, odznaka pamiątkowa tego pułku, fotografie żołnierzy z Pułku Ułanów Tatarskich i Szwadronu Tatarskiego 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz ich umundurowanie. Dokumenty, pamiątki rodzinne i zdjęcia składają się  na dzieje poszczególnych rodzin tatarskich, od nadań szlacheckich , własność ziemi i domów, zawody, poprzez dokumenty repatriacyjne po I i II wojnie światowej. Liczne są  archiwalne metryki urodzin / Akta stanu cywilnego muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach 1866-1900/, ślubu i śmierci wystawione przez gminy muzułmańskie w Bohonikach , Kruszynianach i Słonimiu z XIX i XX w. Wyjątkowo bogato prezentowane są zagadnienia związane z religią Tatarów polskich – islamem. Najcenniejsze to rękopiśmienne Korany i chamaiły-modlitewniki z XIX w., muhiry , talizmany, przedmioty służące do praktyk religijnych. Liczne fotografie przedstawiają obrzędowość i tradycje muzułmanów polskich, najstarsze meczety i mizary / cmentarze/  oraz święta .

Eksponaty  pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku oraz archiwów domowych Tatarów z Podlasia. Można także obejrzeć film „Kruszyniany. Historia i współczesność Tatarów polskich”. Wystawa w Białymstoku rozpoczyna cykl imprez zorganizowanych przez Muzułmański Związek Religijny w RP z okazji 80 rocznicy jego powstania.

Ekspozycja będzie prezentowana od marca do września 2006 r w salach Muzeum Historycznego przy ul. Warszawskiej 37.

Muzeum jest czynne dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00 – 17:00.

Cennik:
Bilet ulgowy - 2 zł.
Bilet normalny – 4 zł.
W niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook