Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

W rocznicę tragedii Czarnobyla

Z okazji 20. rocznicy awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu Ośrodek Pogranicze w Sejnach zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu „Pamięć i ekologia”, które odbędzie się 12 kwietnia o godz. 11 w Białej Synagodze.

Spotkanie organizuje Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

W konferencji weźmie udział grupa młodzieży (80-100 osób) polskiej, białoruskiej i litewskiej z regionu Podlasia, a także nauczyciele i przedstawiciele lokalnych mediów, organizacji społecznych i kulturalnych.

Gościem specjalnym spotkania będzie minister Ewa Junczyk-Ziomecka z Kancelarii Prezydenta RP.

Tematem spotkania będzie problematyka dewastacji ekologicznej, a także kulturowej i cywilizacyjnej na obszarze pogranicza polsko-białorusko-litewskiego. Ukazana zostanie tragedia Czernobyla, której 20 rocznicę obchodzimy w kwietniu tego roku, jej kontekst historyczny i konsekwencje. Paralelnie do tego problemu przedstawiony zostanie wątek innego zniszczenia, kulturowego, który dokonywał się na przestrzeni ostatniego stulecia, a dotyczył zagłady świata dworu szlacheckiego, tradycji całych wspólnot wiejskich i narodowych, pamięci wielokulturowego dziedzictwa. Przedstawione zostaną próby przeciwstawienia się temu zniszczeniu i zapomnieniu, inicjatywy z udziałem młodzieży różnych narodowości.

W programie znajdą się:
- Spotkanie i rozmowa z minister Ewą Junczyk-Ziomecką.
- Projekcja filmu Jacka Głuskiego pt. "Czarnobyl, tam gdzie zatrzymał się czas".
- Projekcja filmu pt. "Losy posłuchane" zrealizowanego przez Klasę Dziedzictwa Kulturowego przy  Ośrodku Pogranicze i opowiadającego o ginącym świecie polskich wiosek w okolicach Lidy na Białorusi.
- Zwiedzanie wystawy pt. "Trakt Krasnogrudzki", przygotowanej przez młodzież litewską i polską podczas pracy nad rewitalizacją zrujnowanego dworu w Krasnogrudzie, odrodzeniem pamięci o jego mieszkańcach i przywróceniem jego kulturotwórczej roli w społeczności lokalnej.
- Prezentacja spektaklu pt. "Kroniki sejneńskie", przygotowanego przez grupę dzieci polskich, litewskich i staroobrzędowców, opowiadającego o tradycjach sąsiedztwa i wspólnej pamięci w miasteczku zamieszkałym przez ludzi różnych narodowości i wyznań.
- Dyskusja z młodzieżą na temat "Pamięć i ekologia".

Spotkanie będzie trwało jeden dzień, 12 kwietnia, od godz. 10 do 19. Odbywać się będzie w Domu Pogranicza oraz w Białej Synagodze w Sejnach.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook