Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Matka nie musi tracić pracy

Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku pomoże młodym rodzicom pogodzić opiekę nad dziećmi z pracą i uchroni ich przed utratą posady

Projekt "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" przygotowany został przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku na konkurs ogłoszony przez Krajową Strukturę Wsparcia (instytucję wdrażającą programy EQUAL) w czerwcu 2004 roku. Łącznie w ramach 5 tematów złożono 751 wniosków, z których do realizacji w całym kraju zostało wybranych 107. Projekt Wyższej Szkoły Ekonomicznej został wysoko oceniony przez ekspertów i znalazł się na liście rankingowej prac zatwierdzonych do realizacji dotyczących tematu G: "Godzenie życia rodzinnego i zawodowego oraz ponowna integracja kobiet i mężczyzn, którzy opuścili rynek pracy, przez rozwój bardziej elastycznych i efektywnych form organizacji pracy oraz działań towarzyszących".

W ramach tego tematu Krajowa Struktura Wsparcia zaakceptowała tylko 13 projektów, wśród nich na czwartym miejscu znalazł się projekt WSE, jedyny z Białegostoku, z województwa podlaskiego, a nawet z Polski północno-wschodniej.

Łączna wartość projektu "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku wynosi ok. 3 mln euro. Jest on realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Opracowany został z myślą o rodzicach dzieci w wieku do siedmiu lat i kobietach w ciąży. Ma ułatwić ciężarnym i młodym rodzicom pogodzenie pracy z życiem rodzinnym i zapobiec odchodzeniu takich osób z pracy.

Pogodzenie (najczęściej przez kobiety) obowiązków zawodowych i rodzinnych jest bardzo trudne. Wiąże się najczęściej z wysokimi kosztami (np. zapewnienia opieki dziecku) oraz obniżoną efektywnością w pracy. Wskutek tych trudności kobiety odchodzą z pracy i zostają długotrwale wyłączone z życia zawodowego. Przerwa w pracy powoduje dezaktualizację kwalifikacji, a to dodatkowo dyskryminuje młode matki na rynku pracy. Macierzyństwo i tradycyjnie przypisana kobietom opieka nad dziećmi powodują, że mają one mniejsze szanse na zatrudnienie. Świadczą o tym wskaźniki: zatrudnienia kobiet (w 2002 r. 46,7 procent wobec 57 procent w przypadku mężczyzn), bezrobocia, zwłaszcza długotrwałego (10,9 procent w przypadku kobiet, 8,6 procent w przypadku mężczyzn) oraz bierności zawodowej (41 procent kobiet, 29 procent mężczyzn). Pracodawcy wciąż często zakładają, że kobiety są przede wszystkim żonami i matkami, a pełnienie tych ról społecznych jest dla nich najważniejsze i nie da się ich pogodzić z życiem zawodowym.

Projekt "Elastyczny pracownik - partnerska rodzina" ma stworzyć młodym rodzicom nowe szanse na pogodzenie pracy z opieką nad rodziną. Realizowany jest od 2004 roku i potrwa do marca 2008 roku.

Do tej pory zrealizowano Działanie I, które polegało na stworzeniu sieci instytucji wspierających projekt. Utworzono Partnerstwa na rzecz Rozwoju Krajowego i Ponadnarodowego. Partnerami krajowymi Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku są: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. W ramach współpracy ponadnarodowej partnerami uczelni są: Uniwersytet Helsiński - Centrum Kształcenia Ustawicznego Palmenia (Finlandia) i Miejski Instytut Kształcenia i Zatrudnienia Urzędu Miasta Grenady (Hiszpania). Przeprowadzono także badania sondażowe i konsultacje z pracodawcami i pracownikami, przedstawicielami przedszkoli i żłobków, samorządu terytorialnego, instytucjami rynku pracy oraz rodzicami dzieci do lat 7. Działanie to kosztowało 89 tys. euro.

Obecnie Wyższa Szkoła Ekonomiczna realizuje Działanie II, które ma w praktyce poprawić sytuację młodych rodzin. Polega ono na:

- promocji elastycznych form pracy przyjaznych rodzinie, m.in. przez organizowanie szkoleń i seminariów na temat elastycznych form pracy, utworzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego ds. elastycznych form pracy, testowanie elastycznych form zatrudnienia w przedsiębiorstwach, np. telepracy, organizację konkursu na najlepszą firmę przyjazną rodzinie,
- zwiększeniu możliwości korzystania z placówek opiekuńczo-wychowawczych, m.in. przez wypracowanie modelu współpracy organizacji pozarządowych, władz samorządowych i przedsiębiorstw w zakresie tworzenia i prowadzenia placówek opiekuńczo-wychowawczych, oraz przeprowadzeniu konkursu na najbardziej sprzyjającą zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rodziców placówkę wychowawczą,
- promocji większego zaangażowania mężczyzn w życie rodzinne,
- zapobieganiu dezaktualizacji kwalifikacji zawodowych rodziców podczas przerwy, wynikającej z pełnienia obowiązków rodzinnych przez pokazanie pracodawcom korzyści płynących z aktywności pracowników w czasie tych przerw, organizację opieki nad dziećmi w czasie trwania szkoleń, poradnictwo zawodowe w zakresie planowania indywidualnych dróg kariery, uwzględniających łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi.

To działanie ma doprowadzić do wypracowania w praktyce metod ułatwiających otwarcie rynku pracy dla ludzi, którzy zajęciom zawodowym mogą poświęcić mniej czasu i energii niż inni.  Po zakończeniu tego etapu, doświadczenia, które przyniesie projekt, zostaną upowszechnione, a innowacyjne pomysły będą wdrożone do polityki i praktyki.

Rzeczpospolita

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook