Kultura

Lista aktualności

 • 25 lat chóru "Cantylena". Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego dla dyrygenta

  Miniaturka artykułu
  2017-09-21 19:02:20

  W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku odbył sie w czwartek, 21 września koncert galowy z okazji 25-lecia chóru "Cantylena". Podczas uroczystości nie zabrakło gratulacji i odznaczeń. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego wręczył dyrygentowi chóru Kazimierzowi Klepackiemu Odznakę Honorową Wojewóztwa Podlaskiego, a chórzystom listy gratulacyjne.

 • Festiwalowa jesień z teatrem białoruskim i ukraińskim w roli głównej

  Miniaturka artykułu
  2017-09-21 11:45:18

  To będzie teatralny kierunek na wschód. Spektakle teatrów z Białorusi oraz Ukrainy, spotkania z twórcami, benefis białoruskiego dramaturga Siarhieja Kavalova - to tylko niektóre atrakcje, jakie tej jesieni czekają widzów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

 • Łomża. „Proces” na teatralny jubileusz

  Miniaturka artykułu
  2017-09-21 10:44:59

  Teatr Lalki i Aktora w Łomży rozpoczyna 30 sezon artystyczny. W najbliższy weekend z okazji jubileuszu zaplanowano szereg wydarzeń. W piątek 22 września o godzinie 17.00 w Galerii pod Arkadami odbędzie się wernisaż „Sztuka wyobraźni” poświęcony 30-letniej historii łomżyńskiego teatru.

 • „Bieżeńcy 1915-1922” w Kinie Forum

  Miniaturka artykułu
  2017-09-21 09:23:38

  „Jest lato 1915 roku. Armia rosyjska wycofująca się z zachodnich guberni Imperium pozostawia nacierającym Niemcom spaloną ziemię. Wypędza chłopskie rodziny, niektórzy uciekają sami, płoną całe wsie. Setki tysięcy wozów suną na wschód. Tarasują drogi, przeciskają się między kolumnami wojska. Rozpętuje się piekło: epidemie tyfusu i cholery, skwar, brak wody do picia, głód, ostrzał i bombardowania nacierających Niemców...”„Bieżeńcy 1915-1922” to film dokumentalny w reż. Jerzego Kaliny. Pokaz premierowy już 5 października w Białymstoku w kinie Forum o godz. 18.00.

 • Dziewczynom, które spotkała na swoich drogach

  Miniaturka artykułu
  2017-09-19 13:23:59

  Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na promocję książki „Dziewczyny” Leonardy Szubzda, która odbędzie się w najbliższa niedzielę 24 września w Kawiarni „Lira” Sokólskiego Ośrodka Kultury o godz. 16.00

 • Ruszają próby do spektaklu „Popiełuszko”

  Miniaturka artykułu
  2017-09-18 11:33:17

  W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ruszają próby do spektaklu „Popiełuszko”. Przedstawienie powstaje z okazji 33 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 • Rozstrzygnięcie XIII Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2017

  Miniaturka artykułu
  2017-09-17 14:58:08

  Tamara Leszczyńska z Soce i Stanisław Kopciewski z Aulakowszczyzny to tegoroczni zwycięzcy Konkursu. Pani Tamara jest właścicielką zagrody złożonej z domu, dwóch stodół i budynku inwentarskiego oraz wolno stojącej piwnicy w miejscowości Soce, gm. Narew, natomiast pan Stanisław jest właścicielem wiatraka w miejscowości Aulakowszczyzna, gm. Korycin. Te dwie nieruchomości okazały się najlepsze w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Podlaskiem. W nagrodę oboje otrzymali honorowe dyplomy i po 6 tys. zł nagrody pieniężnej.

 • Już dzisiaj premiera w Teatrze Dramatycznym. „Mayday” Ray’a Conneya (VIDEO)

  Miniaturka artykułu
  2017-09-16 11:56:26

  To będzie pierwsza premiera w tym sezonie artystycznym. W najbliższą sobotę (16 września) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Mayday” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

 • 90. rocznica otwarcia Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, koło Łomży

  Miniaturka artykułu
  2017-09-15 13:30:38

  W piątek 15 września Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego i Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski wzięli udział w uroczystym jubileuszu Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

 • Polska premiera musicalu "Doktor Żywago" - 15 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej (VIDEO)

  Miniaturka artykułu
  2017-09-15 13:16:33

  Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali, jak „Koty”, „Upiór w operze”, „Les Miserables” czy „Mamma Mia!”. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami „Traviata”, „Czarodziejski flet”, „Carmen”, „Cyganeria” oraz musicalami „Upiór w operze”, „Skrzypek na dachu” i operetką „Zemsta nietoperza”. Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski, reżyser musicali „Rent” i „Cyrano de Bergerac”. Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również autorem plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak „Jesus Christ Superstar”, „Chicago” czy „Hair”.

facebook