Dodana: 18 marzec 2022 16:58

Zmodyfikowana: 24 marzec 2022 14:27

#OdkrywamyPodlaskieGminy – Szumowo

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. W piątek, 25 marca zapraszamy do gminy Szumowo.

Szumowo z lotu ptaka

To gmina wiejska w województwie podlaskim położona w powiecie zambrowskim. W latach 1975–1998 była częścią województwa łomżyńskiego.

Ma około 5 tys. mieszkańców. Prawie 3,5 tys. ha w obrębie tej gminy stanowią lasy. Jej łączna powierzchnia to ponad 140 tys. km2.

Jest gminą typowo rolniczą - ok. 90 proc. ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie. W rodzinnych gospodarstwach rolnych dominuje uprawa zbóż i buraka cukrowego oraz hodowla trzody chlewnej i bydła mleczno-opasowego. Funkcję uzupełniającą stanowią usługi i leśnictwo wykorzystujące zasoby kompleksu Czerwony Bór.

DJI_0425.jpg

Szumowo – siedziba gminy

Pierwotnie, wieś, która jest siedzibą gminy nosiła nazwy Somowa Góra i Somowo. Położona jest na południowych krańcach Czerwonego Boru.

W 1417 r. wieś kupił Wincenty z Głębocza, uzyskując w 1432 r. nadanie prawa niemieckiego na 30 włók. Szumowo stało się siedzibą jego potomków, Szumskich herbu Lubicz. Następnie przeszło w posiadanie innych właścicieli.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Kościół w Szumowie został zbudowany w latach 1866-67. Rozbudowano go w 1980 r. Jest jednonawowy, orientowany, neobarokowy z boczną barokową wieżą i prostym, kwadratowym portykiem.

w tekst12345.jpg

We wsi znajduje się kilka zabytkowych, drewnianych domów, niektóre są ustawione szczytem do drogi.

Malownicze obszary leśne i nieskażone przemysłem środowisko stwarzają znakomite warunki dla rozwoju turystyki i rekreacji.

Warto odwiedzić także:

- drewnianą synagogę pochodząca z około 1933 r.,

- dwa pomniki przy drewnianej synagodze,

- tereny rekreacyjne ,,mini skansen’’,

- cmentarz parafialny w Szumowie, na którym znajduje się pomnik żołnierzy, którzy polegli w 1920 i 1939 r.,

- Miejsce Pamięci Narodowej w Głęboczu Wielkim – pomnik poświęcony pamięci zbiorowego mordu dokonanego przez hitlerowców na ludności żydowskiej,

- pomnik w Łętownicy upamiętniający żołnierzy, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem w 1939 r.,

- pomnik w Srebrnej poświęcony tym, którzy polegli w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe,

- mogiła żołnierzy ochotników 201-go Pułku Piechoty w Paproci Dużej, w której są pochowani polscy żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r.,

- rzymskokatolicki kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Paproci Dużej,

- Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Paproci Dużej.

 _TR66597.jpg

źródło: www.samorzad.gov.pl
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook