Dodana: 6 lipiec 2016 08:26

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2016 11:58

Wypadki i wpadki w budownictwie okiem samych inżynierów

Ponad 120 członków Mazowieckiej i Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wzięło udział w Regionalnym Spotkaniu Integracyjnym Budowlani Łomża – Ostrołęka 2016, które oba samorządy zawodowe budowlańców organizują wspólnie po raz piąty. Imprezie patronowali: Prezydent Miasta Łomży oraz Prezydent Miasta Ostrołęki.

Ilustracja do artykułu Malesza wykład 7.jpg

Czerwcowe spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z wpadkami i wypadkami w budownictwie. Zostało podzielone na dwie części - wykładową w WSA w Łomży i praktyczną w Nowogrodzie, której główną atrakcją był pokaz akcji ratunkowej
z udziałem Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży i strażaków miejscowej OSP.

Konferencję otworzył Wojciech Kamiński, przewodniczący Rady POIIB. W gronie zaproszonych gości znaleźli się m. in. przedstawiciele powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z obu województw: podlaskiego i mazowieckiego. Gospodarz miejsca konferencji - prof. dr hab. Roman Engler, Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży podkreślał osiągnięcia studentów uczelni m. in. kierunku: „Budownictwo”, zaś Andrzej Garlicki, Zastępca Prezydenta Miasta Łomży dziękował inżynierom za ich wkład w dotychczas zrealizowane inwestycje, ale mówił również o dalszych miasta w ramach Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej oraz budowie Centrum Handlowo-Komunikacyjnego, które ma powstać w miejscu obecnego dworca.

Tematyczny wykład spotkania przygotowali pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej – prof. dr hab. Czesław Miedziałowski oraz dr Mikołaj Malesza.
 - Z opracowań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że średnio rocznie ma miejsce prawie 325 katastrof budowlanych. W 2013 roku najwięcej z nich wydarzyło się m. in. w województwach: mazowieckim i małopolskim (80) najmniej w podlaskim (13). Główne przyczyny katastrof to nie tylko błędy ludzkie na etapie tworzenia obiektu. Na przykładzie danych z ostatnich lat wynika, że katastrofy, które powstały bez udziału zdarzeń losowych były następstwem niewłaściwej eksploatacji obiektów tj niezgodnej z ich przeznaczeniem. Kluczowe są również prawidłowo wykonywane okresowe przeglądy techniczne. Brak takiego doprowadził do pożaru wieży kościoła Św. Wojciecha w Białymstoku. – mówi dr Mikołaj Malesza.
 – Na etapie wykonania obiektu jedną z głównych przyczyn katastrof jest użycie niskiej jakości materiałów budowlanych. Przykład mogliśmy zaobserwować w jednej z sal gimnastycznych w Białymstoku, gdzie zamiast mrozoodpornej cegły zastosowano zwykłą, co doprowadziło do zawalenia się ściany. Podobny błąd popełniono w oczyszczalni ścieków w Łapach, gdzie zamiast mrozoodpornego zastosowano zwykły beton. Lekceważone są również badania gruntowe oraz co ciekawe - czynniki atmosferyczne. Nasz klimat zaostrza się. Należy uwzględniać te zmiany przy projektowaniu budynków tj. przewidywać większą niż dotychczas silę wiatru, większą odporność na obciążenie śniegiem. – dodaje dr Malesza. 

Inż. Krystyna Lipińska mówiła o błędach przy projektowaniu i wykonywaniu dróg. Niektóre przekładają się na bezpieczeństwo ich użytkowników. Ale są też i takie, które nie zależą od projektanta np. zbyt stromy zjazd drogi może być wynikiem braku możliwości „wejścia” na teren sąsiedniej działki, gdyż jej właściciel nie wyraził na to zgody. Z kolei Eugeniusz Wildner – ostatni z prelegentów, prokurator w stanie spoczynku Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku omówił zagadnienia związane z pracą organów ścigania w przypadku wystąpienia wypadku na budowie lub katastrofy budowlanej.

Inż. Jerzy Bukowski, pomysłodawca spotkań integracyjnych obu samorządów zawodowych inżynierów budownictwa, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – koordynator POIIB twierdzi, że tegoroczny materiał wykładowy spotkania został bardzo dobrze odebrany.
To bardzo ważne, że w naszej konferencji brali udział studenci budownictwa z WSA w Łomży. Młody człowiek powinien być świadomym, ile zależy od tego, aby nie popełniać błędów w tym zawodzie. Jest to zawód zaufania publicznego. Ale za pewne zdarzenia projektant, czy kierownik budowy nie może ponosić odpowiedzialności, gdyż nie może odpowiadać za błędy administratora budynku, czy zwyczajnie winę osób trzecich, co ma miejsce w większości przypadków wybuchu gazu w budynkach mieszkalnych. – dodaje Jerzy Bukowski.

- Jestem absolutnie za tym, aby kontynuować tego typu spotkania. To nie tylko wymiana doświadczeń, czy planów inwestorskich – mówił w przerwie między wykładami Zbigniew Małkowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrołęce. – Ogólnie takie spotkania służą poprawie relacji zawodowych. Ważna jest tu i zabawa, ale również nie zapominamy o elemencie edukacyjnym, stąd taka, a nie inna oprawa również części integracyjnej w Nowogrodzie. Pokaz akcji ratunkowej podobał się wszystkim, chociaż trudno rozpatrywać go w kategoriach „podobania”. To sytuacja w której każdy z nas się może znaleźć i trzeba wiedzieć jak udzielić takiej pomocy- czy to na drodze, czy to na budowie. – stwierdził Krzysztof Ciuńczyk, Skarbnik Rady POIIB.

- W 45 katastrofach, które miały miejsce w 2013 r. poszkodowanych zostało 86 osób, w tym w 17 katastrofach poniosło śmierć 21 osób, a 65 osób zostało rannych. – mówi dr Mikołaj Malesza. - Nie napawają optymizmem również dane dotyczące wypadków w budownictwie. Ostatnie 3 lata pokazują, że na budowie ginie rocznie średnio niewiele ponad 100 osób. Najwięcej jest upadków z wysokości – głównie z rusztowań. Co istotne w latach 2011-2014 prawie 200 ofiar wypadków przy pracy z udziałem rusztowań w momencie wypadku wcale nie pracowała narzędziami, ale przemieszczała się po nim, stąd niestety wniosek jest dość oczywisty – zasady BHP nie są należycie przestrzegane. – mówi dr Mikołaj Malesza.

W Nowogrodzie dla inżynierów budownictwa przygotowane również specjalistyczne pokazy budowlane. Przedstawiciele firmy Cemex prezentowali nowości z rynku materiałów betonowych w tym beton szybkosprawny, który charakteryzuje się bardzo szybkim czasem wiązania a także cienkowarstwowe posadzki betonowe. Cels z Suwałk prezentował pokaz natrysku pianki poliuretanowej połączony ze specjalistycznym szkoleniem. - Wyróżnia nas oferowana pianka Icynene. Do najbardziej nietypowych obiektów, jakie ociepliliśmy naszym systemem należą chociażby zabytkowe kościoły o skomplikowanych konstrukcjach dachu, gdzie zastosowanie tradycyjnych metod izolacji byłoby trudne do wykonania. Uczestnicy pokazu pytali przede wszystkim o szybkość wykonania natrysku, parametry techniczne piany oraz cenę. Byli zaskoczeni tym, że izolację z pianki PUR można już mieć w cenie zbliżonej do ceny tradycyjnych rozwiązań, mimo, że jest to dla wielu inwestorów jest to nadal bardzo nowoczesna metoda izolacji. – twierdzi Adriana Sadowska z firmy CELS z Suwałk.

W spotkaniu uczestniczyła również firma Sieńko i Syn. – Najwięcej pytań było właśnie o warunki kredytowania prezentowanych aut. Budowlańcy to ludzie w podróży, stąd samochody muszą dojechać wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. W takich pokazach uczestniczymy często – staramy się obyć otartą firmą na potrzeby klientów. – mówi Diana Malinowska asystent ds. marketingu Sieńko i Syn Sp. z o .o.

Spotkanie zakończyło się tradycyjną przyjacielską rywalizacją drużyn obu izb inżynierów budownictwa w przeciąganiu liny. Tym razem lepsi okazali się członkowie Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. 

V Regionalnemu Spotkaniu Integracyjnemu - Budowlani - Łomża – Ostrołęka 2016 na temat: „Wpadki i wypadki w budownictwie” patronowały medialnie Wrota Podlasia.   

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook