Dodana: 3 maj 2016 15:29

Zmodyfikowana: 3 maj 2016 15:29

Niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska. Niech się świeci 3 Maja!

Z naszych doświadczeń winniśmy wyciągać konstruktywne wnioski na dziś i na jutro. Tego oczekują od nas społeczeństwo i Rzeczpospolitą Polska. Dzisiaj świętując jesteśmy dumni z naszych przodków. Konstytucja 3 Maja była wprawdzie nieudaną próbą leczenia gasnącej Ojczyzny, ale stanowiła ważny zryw odpowiedzialności obywatelskiej, społeczeństwa polskiego - podkreślał w przemówieniu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu IMG_0411.JPG

Konstytucja 3 maja, uchwalona tego dnia 1791 roku, regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją – powstała w języku polskim i przetłumaczona została na język litewski.

Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową kraju, który zaledwie 150 lat wcześniej był jedną z największych potęg europejskich. Mimo że wskutek zawieruchy historii obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, jej znaczenie dla historii Polski i Europy jest nieocenione. Przez ten okres Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Zdaniem dwóch jej współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

- Duma z uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest dzisiaj tym większa, że doskonale wpisuje się w inne wiekopomne wydarzenie - 1050 rocznicę Chrztu Polski. Oba wydarzenia były nowymi i bardzo ambitnymi przedsięwzięciami naszych przodków, z których dla współczesnych płynie wiele wniosków i nauk. Najważneijsze uświadomienie dwóch podstawowych praw: że, po pierwsze Zgoda Buduje i po drugie Naród i Państw Polskie są najważniejsze - podkreślał w r225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja marszałek Jerzy Leszczyński. - W trosce o dobro publiczne nie należy zwlekać z tym, czego wymaga rzeczywistość, czego oczekuje od nas Ojczyzna. Musimy działać ponad wszlekimi podziałami i doraźnymi interesami. Tym co dzisiaj możemy dać Polsce to odpowiedzialna i rzetelna praca. Bez względu na róznice polityczne i światopoglądowe i to, jakio samorzad województwa i samorządy lokalne staramy się czynić. Niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska, niech się świeci 3 Maja.

______________________________________________________________________________

JAK ŚWIĘTOWANO 225 ROCZNICE UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W PODLASKIEM:

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta 3 Maja odbyły się w Białymstoku na Rynku Kościuszki, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uroczystości zapraszają Maszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.30, natomiast już o 8.30 pod Obeliskiem 3 Maja zostały złożone kwiaty. O 9.00 w Cerkwi pw. św. Mikołaja odbyła sie uroczysta liturgia, natomiast Msza św. w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się o 11.00.

Obchody Święta 3 Maja uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej Franciszka Mocarskiego, która przy wsparciu aktorów Białostockiego Teatru Lalek wykona pieśni patriotyczne.

Po zakończeniu uroczystości zapraszam do śpiewania pieśni patriotycznych wspólnie z artystami Białostockiego Teatru Lalek – zachęca prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dodatkowo podczas uroczystości rozdam mieszkańcom kokardy narodowe.

Po uroczystościach przeprowadzonych zgodnie z ceremoniałem wojskowym i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, białostoczanie będą mieli okazję wziąć udział atrakcjach, przygotowanych z okazji narodowego święta.

W Suwałkach  oficjalne uroczystości rozpoczęły się o 10.30 złożeniem kwiatów pod Dębem Wolności w parku Konstytucji 3 Maja.

O 11.30  przed Konkatedrą św. Aleksandra odbyła się msza św. z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, kompanii honorowej wojska, pocztów sztandarowych, delegacji związków i organizacji kombatanckich, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Suwałk.

Po części oficjalnej, suwalczan czekają rodzinne zabawy i akcje społecznościowe i koncerty .

Łomżyńskie obchody otworzyła uroczysta odprawa pocztów sztandarowych przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty. Przyrzeczenie Strzeleckie złożyli nowoprzyjęci członkowie Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej .

Oficjalne obchody zakończy msza św. w intencji Ojczyzny. A wieczorem w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się „Muzyczna Majówka” .

Również w Supraślu oprócz uroczystości oficjalnych przygotowano szereg atrakcji – festyn w Ogrodzie Saskim i Biegi Konstytucji 3 Maja, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Domu Ludowym.

W Augustowie długi weekend majowy to przede wszystkim koncerty – będzie jazz, hip-hop i muzyka poważna.
 
Miłośników jazzu z pewnością ucieszy koncert zespołu New Bone w niedzielę, 1 maja o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury. Natomiast fani muzyki hip-hopowej mogą w niedzielny wieczór bawić się na koncercie Kalibra 44 w Disco Iskra Club. A we wtorek, 3 maja odbędzie się koncert z okazji roku Miłosierdzia Bożego – utwory Bernarda Stielera zaśpiewa Grażyna Zielińska w akompaniamencie skrzypiec i organów w Bazylice Mniejszej NSJ.

We wtorek, 3 maja o godz. 10.00 odbędą się uroczystości przy pomniku Bohaterów Walk o Niepodległość na Rynku Zygmunta Augusta zakończone mszą św. w Bazylice Mniejszej NSJ.

Program obchodów:

Białystok

8.30  ZłoŻenie kwiatów pod Obeliskiem 3 Maja w Białymstoku miejsce: Park im. Konstytucji 3 Maja, ul. Zwierzyniecka 

9.00 Uroczysta Liturgia w Cerkwi pw. św. Mikolaja w Białymstoku miejsce ul. Lipowa 15
11.00 Uroczysta Msza Święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku miejsce: Rynek Kościuszki 

12.30 Główne Uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku miejsce: Rynek Kościuszki 

Po zakonczeniu uroczystości  śpiewanie pieśni patriotycznych wspólnie z artystami Bialostockiego Teatru Lalek

14.00 Pokaz sprzętu Wojska Polskiego i służ mundurowych 

miejsce: Rynek Kościuszki 

14.30 Pokaz sprawności kawaleryjskiej 
miejsce: Park im. Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ul. Zwierzyniecka 

5 maja 
18.00 Nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Białymstoku 
miejsce; ul. Dolistowska 17

6 maja
13.00 Modlitwa w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku
miejsce: ul. Piastowska 13F 


Suwałki

godz. 10:30

Wystąpienia okolicznościowe przy muszli koncertowej oraz złożenie kwiatów pod Dębem Wolności – park Konstytucji 3 Maja

godz. 12:00

koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, występ zespołu mażoretek oraz koncert „WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!” ZPiT „Ejszyszczanie” z Ejszyszek (Litwa) – muszla koncertowa w Parku Konstytucji 3 Maja

godz. 12:00

Akcja społecznościowa „Puzzle Wolności” i zajęcia rodzinne „W poszukiwaniu 3 maja w muzeum” – Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

godz. 19:00

Muzyczna Majówka u Marii: koncert Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” – plac Marii Konopnickiej

Łomża

Na uroczystości 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają  Prezydent Miasta Łomży, Starosta Łomżyński oraz Kierownik Warsztatów Technicznych J.W. 4226 3 maja 2016 r.

godz. 9:00 – uroczysta odprawa pocztów sztandarowych przed Pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty – uroczystość złożenia Przyrzeczenia Strzeleckiego przez nowoprzyjętych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej (Pl. Papieża Jana Pawła II)

godz. 10:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego (Katedra Łomżyńska, ul. Dworna)

godz. 18:30 – „Muzyczna Majówka” – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży: Jose Luis Castillo – dyrygent, Ewa Tracz – sopran. W programie: muzyka polska, hiszpańska i meksykańska (Ratusz, Stary Rynek 14)

Supraśl 


8.00 Liturgia Święta i molebień za Polskę w Cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu

11.00 Msza Święta za Polskę w Kościele NMP Królowej Polski w Supraślu

12.00 Uroczystość patriotyczna przed pomnikiem Orła Białego w Supraślu

12.40 Festyn 3 majowy w Ogrodzie Saskim

* gry i zabawy z animatorami i harcerzami, kącik plastyczny, grochówka

13.15 Biegi Konstytucji 3 Maja

* (biegi rekreacyjne „Biegam z Mamą, Biegam z Tatą” oraz biegi na różnych

dystansach dla dzieci i młodzieży szkolnej)  rejestracja od godziny 12.40,

miejsce: Stadion Miejski w Supraślu

16.00 „ Na patriotyczną nutę” - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Domu Ludowym w Supraślu

Biegi Konstytucji 3 Maja

Miejsce: Stadion Miejski w Supraślu

Program:

12.40 Rejestracja w Biurze Obsługi Zawodów

13.15 „Biegam z Mamą, Biegam z Tatą”

Rodzinne biegi rekreacyjne bez ograniczeń wiekowych;

dystans 80 m. Wszyscy najmłodsi zawodnicy otrzymają pamiątkowe medale i dyplomy.

13.40 BIEGI DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Biegi klasy I-III SP (dziewczęta, chłopcy) na dystansie:

I SP – 200 m

II SP – 300 m

III SP – 300 m

Biegi klas IV-VI (chłopcy, dziewczęta): dystans 600m

Biegi klas gimnazjalnych I-III (dziewczęta: dystans – 800 m, chłopcy – 1000 m)

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH ZAWODNIKÓW

 

Warunkiem uczestnictwa jest podpisanie oświadczenia o zdolności dziecka do

udziału w biegu.

Szczegóły: regulamin zawodów na stronie: http://www.kulturasuprasl.com/assets/files/biuletyn_samorzadowy/Biegi_Konstytucji_3_Maja_Suprasl%20-%20Regulamin.pdf

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook