Dodana: 28 wrzesień 2017 11:45

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2017 11:45

Poznaliśmy Top Inwestycje i najlepszych pracodawców Polski Wschodniej

Podczas uroczystej Gali, wieńczącej pierwszy dzień IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego, w środę 27 września zostały uhonorowane najlepsze inwestycje Polski Wschodniej i najlepsi pracodawcy. Nagrodzonym wręczono statuetki. Z naszego województwa do najlepszych trafili: suszarnia osadów ściekowych w Suwałkach, Fabryka Mebli Forte na terenie Suwalskiej SSE oraz Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Najlepszymi pracodawcami z naszego regionu okazali się: firma Torpol z Grajewa i firma Malow z Suwałk.

Ilustracja do artykułu IMG_3175.JPG

Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Świlcza-Rzeszów oraz drogi S7 Ostróda-Południe-Rychnowo, rewitalizacja śródmieścia Lublina, instalacja systemów energii odnawialnej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego, zakład przetwórstwa firmy Polmlek, a także budowy: suszarni osadów ściekowych w Suwałkach, fabryki Mebli Forte na terenie Suwalskiej SSE oraz fabryki proszków mlecznych Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem – to zwycięzcy czwartej edycji konkursu "Top Inwestycje Polski Wschodniej".

Oceniając zgłoszone inwestycje, jury premiowało przede wszystkim ich efekt prorozwojowy. Zwracano także uwagę na walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, czy montaż finansowy.

W głosowaniu Czytelników Portalu Samorządowego najlepsza okazała się rewitalizacja śródmieścia Lublina, na którą głosowało ponad ponad 11 tysięcy internautów.

Konkurs "Top Inwestycje Polski Wschodniej" ma na celu wyłonienie tych przedsięwzięć, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej w ostatnich 10 latach. Przedsięwzięciu od samego początku patronuje PortalSamorzadowy.pl i Grupa PTWP - organizatorzy Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Tym razem w konkursowe szranki stanęły zadania zrealizowane w roku 2016 lub też zrealizowane w 50 proc. na dzień 30 czerwca 2017 r.

Głównym kryterium oceny zgłoszonych inwestycji jest ich efekt prorozwojowy, ale jury bierze pod uwagę też: rozmach inwestycji w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpracę z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem. Spośród zgłoszonych inwestycji – w oparciu o powyższe kryteria – powstała lista nominowanych, z której wyłoniono laureatów konkursu. Swój typ, w internetowym głosowaniu, wskazać mogli także Czytelnicy Portalu Samorządowego.

Podczas uroczystej gali w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku laureatom konkursu nagrody wręczyli: Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości; Tomasz Pisula, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

- Nie ma rozwoju bez inwestycji, a dopiero sukces daje powodzenie – powiedział Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Zaznaczył, że nagrodzony zakład to 17. i zarazem najbardziej nowoczesna fabryka firmy w Polsce.

- Nasze uzdrowiska wyróżniają tym, że mogą korzystać z bogactwa wód siarkowych. Jesteśmy zatem moralnie zobowiązani do tego, żeby dbać o środowisko, a szczególnie o powietrze. Dlatego inwestujemy w odnawialne źródła energii – tak z kolei o genezie instalacji systemów energii odnawialnej w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego mówił Tomasz Mierzwa, wiceburmistrz gminy Busko-Zdrój.

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, dziękując za ponad 11 tysięcy głosów oddanych przez internautów na rewitalizację śródmieścia Lublina dodał, że ta szczególna nagroda przypadła w roku, w którym Lublin obchodzi 700-lecie.

***
Najlepsi pracodawcy: Torpol Sp. z o.o., JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o., Inglot Sp. z o.o., ML System SA., Malow Sp. z o.o., Kazar Footwear Sp. z o.o., Enea Połaniec, SIPMA SA podkreślali zasługi pracowników w zdobyciu tej nagrody. 
- Patrzenie na ekonomię przez pryzmat człowieka - takie motto stosujemy w naszej pracy i dziś sie okazało, że to się opłaca - powiedział Witold Rosiek prezes firmy Sipma.
- W czasach, gdy o kapitał ludzi jest trudno, ta nagroda ma szczególne znaczenie - przyznał szef ML System.
A Henryk Owsiejew, szef firmy Malow pochwalił sie, że rzeczywistość przerosła jego marzenia sprzed lat.
- w 1984 r. marzyłem o własnej dużej firmie, a dziś, w 2017 jestesmy na TOP-ie - dodał.

Statuetki najlepszym pracodawcom wręczyli: Iwona Lesisz, PARP, Witold Karczewski , Izba Przemysłowo-Handlowa, Tomasz Kozłowski, Związek Pracodawców, Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Tomasz Pisula, Rafał Kerger, Wojciech Kuśpik.

(at)

Fot. W. Kwiatkowski

facebook