Dodana: 30 październik 2017 13:26

Zmodyfikowana: 30 październik 2017 15:44

Otwarcie fabryki Pronar w Hajnówce i wręczenie Odznaki Honorowej Województwa dla Sergiusza Martyniuka

W poniedziałek 30 października 2017 roku uroczyście otwarto kolejną inwestycję firmy Pronar – fabrykę w Hajnówce, specjalizującą się w produkcji osi, półosi, układów jezdnych i przekładni. W czasie uroczystości, Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego wręczył Sergiuszowi Martyniukowi – założycielowi i właścicielowi Pronaru - Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

„Pro” oznacza produkcję, „Nar” to skrót od Narwi – stąd pochodzi nazwa firmy. Dzisiaj to ponad dwa tysiące zatrudnionych pracowników, 7 nowoczesnych fabryk, w których na powierzchni 80 boisk piłkarskich powstaje codziennie 4 tysiące części z blisko 600 ton stali, a powstałe wyroby eksportowane są do 60 krajów świata. Firma posiada sieć dealerską we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Skandynawii i Rosji. Swoje produkty eksportuje do ponad 60 krajów, m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk czy Nowej Zelandii.

- Po zakładach w Narwi, Siemiatyczach to nasza kolejna fabryka, tym razem w Hajnówce. Będzie się ona specjalizować w produkcji układów jezdnych – takich gąsienic, przekładni – wszystko dla rolnictwa. Ale w naszych planach jest także 21 tys. m kw. hal produkcyjnych – w sumie Pronar ma 2 mln 600 tys. metrów kubicznych tych hal – mówił w czasie inauguracji nowej fabryki Sergiusz Martyniuk. – Dzięki Bogu, przez te 29 lat istnienia firmy, udaje nam się ciągle rozwijać. Cieszy duszę człowieka jak przejeżdżając przez Niderlandy, Niemcy co druga przyczepa pochodzi z Pronaru. Jeśli chodzi o koła, felgi to mamy trzecie miejsce na świecie w produkcji. Opłaciło się 10-15 lat temu zainwestować w laboratorium i badania, a nasze Centrum Naukowo-Badawcze pozwala na ciągły rozwój innowacyjności.                              

Fabryka w Hajnówce jest już siódmym zakładem PRONARU zlokalizowanym na Podlasiu. Nowa inwestycja to kolejne miejsca pracy w regionie. Fabryka ma łącznie powierzchnię 90 tys. metrów kwadratowych. Przy pomocy nowoczesnego parku maszynowego będą tam produkowane osie, półosie, układy jezdne i przekładnie.

Pozostałe fabryki znajdują się w Narwi (trzy zakłady), Narewce, Siemiatyczach i Strabli. Ich łączna powierzchnia to 80 boisk piłkarskich. PRONAR jest największym pracodawcą w województwie podlaskim zatrudniającym ponad 2 tys. osób,.

- Chciałbym pogratulować prezesowi i pracownikom firmy, bo nowo otwarta fabryka w Hajnówce to kolejny ważny krok w rozwoju firmy Pronar. W branży mechanicznej, metalowej Pronar jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce i na świecie – podkreślił w swoim przemówieniu marszałek Jerzy Leszczyński. - Pronar ma swoją długą historię i ciągle rozwija się, bo jest wizja. To powoduje, że nam wszystkim stawiacie wysoką poprzeczkę, dajecie impuls do kolejnych działań na rzecz rozwoju województwa. I oczywiście, na ile możemy wspieramy działania przedsiębiorców, mam nadzieję, że już wkrótce zmiany korzystne dla przedsiębiorców obejmą szkolnictwo zawodowe, samorząd wreszcie wspiera infrastrukturę: zaczęła się budowa z Zabłudowa do Nowosad, w planie też droga do Narewki, podobnie jak i inwestycja w koleje: modernizacja torów.

Pronar jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej z blisko 50-procentowym udziałem w polskim rynku oraz liczącym się w świecie producentem kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych.

W 2014 roku Pronar otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe. To właśnie tu trwają prace nad nowymi konstrukcjami, tu bada się wytrzymałość i precyzję nowych rozwiązań, a także prowadzi drobiazgową kontrolę jakości produktów. O tę najwyższą, jakość dba zatrudnionych w firmie ponad 70 konstruktorów oraz 180 inżynierów. Oferta firmy to maszyny i urządzenia rolnicze, komunalne, recyklingowe, a także elementy pneumatyki i hydrauliki, profile burtowe, osie, układy jezdne i przekładnie.

(mk)

 

facebook