Dodana: 28 wrzesień 2017 00:45

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2017 10:20

Innowacje i nowoczesne rozwiązania czyli TOP Start-up Polski Wschodniej 2017

Znamy już zwycięzców konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2017. Najlepszym pomysłem okazał się RiftCat - oprogramowanie sprawiające, iż komputer traktuje telefon użytkownika jako drogi hełm do wirtualnej rzeczywistości.

Ilustracja do artykułu IMG_6853.JPG

 

Do konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2017 zgłoszono 44 projekty, spośród których komisja wybrała finałową dziesiątkę. O miano TOP Start-upera Polski Wschodniej 2017 rywalizowali twórcy systemu do wertykalnej uprawy roślin bez ziemi, robota do wykrywania odłamków na powierzchniach płaskich, hybrydowej przystawki do napędu wózka inwalidzkiego, szablonu kształtów plastra miodu, lustra reklamowego, technologii nawigacji morskiej do wykrywania obiektów niebezpiecznych, oprogramowania do wirtualnej rzeczywistości, wirtualnego hologramu interaktywnej hostessy, platformy do nauki języków obcych z opcją „na żądanie“ oraz urządzenie elektroniczne i aplikacja do wysyłania przypomnień na telefon.

 

Finaliści wystawili swoje stoiska podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. Każdy miał dziś (27.09.2017 r.) swoje przysłowiowe „5 minut” - czas na zaprezentowanie się przed komisją, kongresowymi gośćmi oraz zainteresowanie potencjalnych inwestorów i partnerów swoimi pomysłami. Co więcej, mogli uczestniczyć w debacie panelowej z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i młodych start-upowców. Choć poziom rywalizacji był bardzo wyrównany komisja musiała wyłonić zwycięzców.

Najlepszymi z najlepszych, a właściwie pierwszymi wśród równych – jak określił prowadzący, okazał się RiftCat – start-up rozwijający produkt Vridge; z siedzibą w Białymstoku. Jest oprogramowaniem sprawiającym, że komputer traktuje telefon użytkownika jako drogi hełm do wirtualnej rzeczywistości, np. HTC Vive lub Oculus Rift. Wystarczy umieścić telefon w niedrogim hełmie (np. Google Cardboard), żeby zyskać dostęp do wirtualnej rzeczywistości na najwyższym poziomie. Projekt rozwiązuje problem wysokiego kosztu zabawy w wirtualną rzeczywistość. Korzystają z niego gamerzy na całym świecie. Na dzień dzisiejszy start-up ma ponad 190 000 zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Projekt został wyróżniony przez takie outlety jak TechCrunch, The Verge, Android Authority i wiele innych.

- Wszyscy tu obecni jesteśmy zwycięzcami – podsumował twórca zwycięskiego Start-upa. Tak naprawdę jest tak, że wszystkie firmy są fajne i w innych pomysłach także czuję pieniądz – dodał żartobliwie.

Komisja oceniająca była tego samego zdania. Słowa uznania skierowała do całej finałowej dziesiątki, wyrażając chęć wsparcia i wypromowania wybranych dziesięciu Start-upów. Przyznała, że zaprezentowane projekty i wykorzystywana w nich technologia, doskonale łamią stereotypy myślenia o Polsce Wschodniej jako obszarze rolniczym, względnie turystycznym.

Konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej 2017 to wydarzenie, które po raz kolejny towarzyszy Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu – największej debacie o perspektywach Polski Wschodniej. Tutaj spotkają się osoby zainteresowane rozwojem innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań, kreowanych przez młodych przedsiębiorców Polski Wschodniej z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

(em)

Fot. W. Oksztol; W. Kwiatkowski

 

facebook