Dodana: 29 maj 2018 09:35

Zmodyfikowana: 29 maj 2018 09:35

Sokółka. Wiadukt kolejowy na ulicy Kryńskiej coraz bliżej realizacji

Inwestycję, której koszt szacowany jest na ok 51 mln. zł sfinansują samorząd województwa podlaskiego, gmina Sokółka i PKP PLK. Stosowne porozumienie podpisano w poniedziałek (28.05). Najwięcej pieniędzy na budowę wiaduktu przeznacza samorząd województwa – 45 mln. zł, burmistrz Sokółki zadeklarowała kwotę 2 mln. zł, a PKP PLK 15,6 mln zł.

Ilustracja do artykułu Wiadukt. Porozumienie (23).jpeg

W imieniu województwa umowę podpisali marszałek Jerzy Leszczyński, członek zarządu Stefan Krajewski i skarbnik Henryk Gryko. Gminę Sokółka reprezentowała burmistrz Ewa Kulikowska i skarbnik Elżbieta Ziętek, natomiast z ramienia PKP PLK umowę podpisali z-ca dyrektora Regionu Centrum Realizacji Inwestycji  PLK Romuald Mądry i z-ca dyrektora Biura ds. Zamówień Mirosław Pol.

-  Samorząd województwa od dawna widział potrzebę budowy tego wiaduktu, który będzie stanowił część drogi wojewódzkiej w kierunku Krynek. Zdajemy sobie sprawę, że przejazd nad torami znacznie poprawi warunki drogowe - mówił marszałek Jerzy Leszczyński podczas spotkania z dziennikarzami –Sokółka leży na ważnym szlaku, dzięki poprawie infrastruktury kolejowej i drogowej mogłyby tu powstawać inwestycje związane z transportem towarowym.

Marszałek podkreślił, że rozpoczęcie realizacji inwestycji jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu samorządu Sokółki i PKP PLK.
- Koszt inwestycji to dla budżetu województwa duże wyzwanie, dlatego zwróciliśmy się do władz Sokółki, i do PKP PLK o partycypowanie w kosztach budowy. Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do porozumienia – mówił Jerzy Leszczyński.

Budowa wiaduktu na ul. Kryńskiej w Sokółce jest szacowana na ok. 51 mln. zł.  W budżecie województwa na ten cel zarezerwowano 45 mln. zł. Jednak Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie  zabiegał o dotację z Ministerstwa Infrastruktury – jeśli znajdą się tam pieniądze, to dofinansowanie z budżetu województwa będzie odpowiednio mniejsze.
Pozostała koszty zostaną pokryte z budżetu gminy Sokółka i przez PKP PLK, które zadeklarowało 15,6 mln zł. na wykonanie części wiaduktu nad torami.

ak

 

 

facebook