Dodana: 25 kwiecień 2018 12:27

Zmodyfikowana: 25 kwiecień 2018 12:32

Nowy wątek w tradycyjnym tkactwie

Warsztaty z tkactwa tradycyjnego, twórcze spotkania fanklubu „Wokół tkaniny”, a dla najmłodszych konkurs plastyczny – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku kontynuuje ubiegłoroczny projekt „Kraina wątku i osnowy”. Wszystko po to, aby uchronić od zapomnienia tę charakterystyczną dla naszego regionu tradycję tkactwa, a co więcej – także ją popularyzować i upowszechniać. Założenie projektu przedsatwili podczas konferencji prasowej, 25 kwietnia, Teresa Pryzmont – tkaczka, Krystyna Kunicka – kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK oraz Cezary Mielko – dyrektor WOAK.

Ilustracja do artykułu Kraina wątku i osnowy (1).JPG

- Niegdyś nasz region słynął z tkactwa. Dziś mamy w województwie zaledwie dwanaście  tkaczek. Jeśli nie będziemy działać, to tradycja tkacka zaniknie. Najważniejsze obecnie to uczyć ludzi tradycyjnego tkactwa, przekazywać umiejętności oraz sprawić, aby tradycja tkacka była w świadomości młodych ludzi atrakcyjna, ciekawa, żeby chcieli ją poznawać – przekonuje Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

 

I tak będą zajęcia z tkactwa tradycyjnego – cztery - sześciodniowe warsztaty, podczas których uznani twórcy przeszkolą 20 osób, tych, które chcą poznać techniki tkackie charakterystyczne dla województwa podlaskiego, takie jak: perebory, sejpak, tkanina dwuosnowowa i wielonicielnicowa. Powstanie fanklub „Wokół tkaniny” – grupa sympatyków tkactwa, których inspiruje technika, wzornictwo, kolorystyka i niepowtarzalny urok tego rękodzieła. Dla nich WOAK  przygotował trzy tematyczne spotkania  i wyjazd twórczy do warsztatów tkackich umiejscowionych na szlaku „Kraina wątku i osnowy”.

- Zależy nam na tym, żeby tradycyjnym rzemiosłem tkackim zainteresować młodzież, a to w czasach  telefonów i komputerów jest trudne – mówi Krystyna Kunicka, koordynator projektu z WOAK-u. – Ale zaplanowaliśmy bardzo ciekawe warsztaty dla młodzieży w Lipsku i Nowince. Będą to zajęcia z nowoczesnego wykorzystania starego tkackiego wzornictwa.

W projekcie znajdzie się też coś dla najmłodszych, mianowicie  konkurs plastyczny dla dzieci „Jak powstaje tkanina?”. Dzięki niemu najmłodsi dowiedzą się więcej o dziedzinie twórczości głęboko zakorzenionej w tradycji ludowej. Efektem finalnym konkursu będzie opracowanie i wydanie  książeczki edukacyjnej dla dzieci, ilustrowanej wybranymi pracami konkursowymi. Znajdą się w niej również ciekawostki, krzyżówki, rebusy i zagadki dotyczące tkania na krosnach, tematyki i kompozycji ludowych tkanin.

„Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym” to kontynuacja ubiegłorocznego, realizowanego przez WOAK projektu pod nazwą „Kraina wątku i osnowy”. W poprzedniej edycji udało się zrobić wiele dobrego dla tradycyjnego tkactwa. Dwadzieścia osób uczyło się na warsztatach różnych technik tkackich, powstał  szlak „Kraina wątku i osnowy”, dobrze oznakowany, z dedykowaną mu stroną dwuosnowowa.pl. Tkaczki z całego kraju wzięły udział w  Ogólnopolskim Konkursie na Tkaninę Tradycyjną , a ukoronowaniem projektu było  Polskie  Forum Tkactwa Tradycyjnego. Wielkim powodzeniem cieszyły się  warsztaty etno dla młodzieży w Janowie i Korycinie, wykorzystujące tradycyjne wzornictwo i technikę tkacką.

- Wspaniałe jest to, że i Janów, i Korycin kontynuują naszą pracę, rozwijają nasz projekt, promują tkaczki, inspirują młodzież. To efekt, na którym nam zależało – podkreśla Krystyna Kunicka.

Wartość tegorocznego projektu to blisko 43 tysiące, z tego 25 tysięcy to dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: WOAK
oprac. i fot. ak

 

facebook