Dodana: 31 sierpień 2016 11:40

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2016 12:11

36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980r w Stoczni Gdańskiej im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników pod przewodnictwem Lecha Wałęsy podpisali z rządem PRL porozumienie, które zakończyło falę sierpniowych strajków. Dla upamiętnienia tych wydarzeń Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2007 roku ustanowił 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności. Z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wspólnie z zastępcą Łukaszem Kurzyną oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem złożyli wiązankę kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja.

Ilustracja do artykułu 04.jpg

Porozumienia sierpniowe to cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980. 

Porozumienie w Szczecinie podpisano 30 sierpnia 1980, sygnowane było przez  Mariana Jurczyka i z ramienia rządu Kazimierza Barcikowskiego, porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę – w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem  i z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego, porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza,  z ramienia rządu podpisywał  Aleksander Kopeć i porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza a z ramienia rządu przez Franciszka Kaima.

Strajkujący robotnicy wystąpili do rządu z 21 postulatami. Pierwszy z nich dotyczył akceptacji niezależnych od partii rządzącej związków zawodowych. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

Główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło odbywają się w Gdańsku i Gdyni. 


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook