Dodana: 8 lipiec 2017 12:31

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2017 12:31

Wielkie święto fanów bluesa w Suwałkach. Ruszył 10. Suwałki Blues Festival

To wielkie muzyczne wydarzenie zainaugurował koncert otwarcia w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na scenie z okazji 40-lecia pracy twórczej wystąpiła Martyna Jakubowicz i Przyjaciele. Damie polskiego bluesa towarzyszyli m.in. Wojciech Waglewski, Jan Gałach czy Suwalska Orkiestra Kameralna. Wcześniej na scenie wystąpił Jan Gałach Band. Koncert był transmitowany na antenie radiowej Trójki w audycji ,,Bielszy odcień bluesa”. Wydarzenie poprowadził Jan Chojnacki.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

W kwietniu tego roku Suwałki Blues Festival został wyróżniony tytułem Podlaska Marka.

 Tyle lat festiwalu i jego ranga to zasługa wielu ludzi – mówił podczas uroczystości otwarcia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Pracowników i dyrekcji Suwalskiego Ośrodka Kultury, wcześniej Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki, ale też sponsorów oraz wszystkich suwalczan, którzy łożą na to wydarzenie i akceptują nasze pomysły. Za to serdecznie dziękuję. Bawmy się! Niech brzmi blues!   dodał.

- Kiedy byłem małym chłopcem, wychowywałem się na bluesie - rozpoczął swoje przemówienie Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Ale dzięki temu wydarzeniu, bluesowanie stało się wielką rzeczą nie tylko dla Suwałk, ale całego województwa podlaskiego, a nasz region stał się znany na świecie. Z okazji rozpoczęcia festiwalu chciałbym życzyć wszystkim wspaniałych, muzycznych wzruszeń.

Jerzy Leszczyński wspólnie z Wicemarszałek Anną Naszkiewicz wręczyli też organizatorom festiwalu pamiątkowe grawertony. A, że każdy był ozdobiony charakterystyczną harmonijką - instrumentem nieodłącznie kojarzącym się z muzyką bluesową - każdy z obdarowanych otrzymał jeszcze ozdobne etui autorstwa Elwiry Horosz.

- Suwałki Blues Festival już rozsławia i to miasto i całe województwo podlaskie na świecie. Od zawsze kojarzony jest z bardzo dobrą musyką i świetną atmosferą, czego wszystkim fanom bluesa życzę i w tym roku - powiedziała Anna Naszkiewicz.

Wcześniej, przed koncertem otwarcia, Jan Chojnacki, Wojciech Waglewski, Bożena Kamińska i Czesław Renkiewicz odsłonili kolejną tablicę w Alei Bluesa na ulicy Chłodnej, a na Placu Marii Konopnickiej odbył się happening bluesowy.

Blues w mieście będzie rozbrzmiewał do niedzieli 9 lipca. Na scenach plenerowych ustawionych na ulicy Kościuszki i w Parku Konstytucji 3 Maja wystąpią m.in. Doyle Bramhall (USA), The Original Blues Brothers Band (USA) czy gwiazda polskiego bluesa – zespół Dżem. Suwałki Blues Festiwal to też koncerty klubowe, śniadania bluesowe, otwarta scena bluesowa, koncert na lawecie czy parada motocykli.

Szczegółowy program Suwałki Blues Festiwal TUTAJ

(mk), na podst. UM Suwałki

facebook