Dodana: 12 wrzesień 2016 09:26

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2016 09:28

PATRONAT. Trzecia edycja Festiwalu Teatralnego ODE

Od 23 września do 1 października 2016 r. w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Teremiskach odbędzie się kolejna – trzecia edycja Festiwalu Teatralnego „ODE”. Tradycyjnie już będziemy mogli zobaczyć na nim różne odcienie kultury białoruskiej w teatrze. Dorośli widzowie zmierzą się z trudnymi tematami historycznymi, najmłodsi natomiast – przeniosą się w świat baśni.

Ilustracja do artykułu plakat2016promo1111.jpg

Niełatwa, powojenna historia naszych stron będzie tematem czytania performatywnego „Popiół i pamięć. 1946” Teatru Czrevo. Jest to szczególnie istotne w tym roku, ze względu na 70-tą rocznicę pacyfikacji wsi prawosławnych przez zbrojny oddział „Burego”.

Historyczną perspektywę z drugiej strony granicy będzie można poznać oglądając dwa spektakle na podstawie twórczości białoruskiej noblistki – Świetłany Aleksijewicz. Teatr Dramatyczny z Mohylewa wystawi sztukę  „Czasy second-hand” o trudnych czasach rozpadu ZSRR, natomiast Grupa Teatralna z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce pokaże spektakl „Apošnija Śviedki” – wspomnienia białoruskich dzieci, które przeżyły tragedię II Wojny Światowej.

Czasy bieżeństwa będą natomiast tematem spotkania w Hajnówce. Wielokrotnie wystawiany spektakl „Bieżeńcy” Grupy Teatralnej z Muzeum Białoruskiego zostanie pokazany po raz ostatni. Pożegnanie to  osłodzi jednak prapremiera książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaki-Oniszk. Książka ukaże się 21 września, a pierwsza jej promocja i spotkanie z autorką odbędzie się właśnie na tegorocznym Festiwalu ODE.

Z lalkowym spektaklem-groteską pt. „Dzivosnyja avantury panoŭ Kublickaha dy Zabłockaha” zaprezentuje się Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek. Komediowa sztuka o zubożałej szlachcie w reżyserii Igora Kazakova, powstała na podstawie dramatu Siarhieja Kavalova – dramaturga oraz profesora UMCS w Lublinie.

Swój monodram „Ja j u poli verboju rosła” zaprezentuje Joanna Troc. Przedstawienie to wyreżyserowane przez Bohdana Głuszczaka miało swoją premierę w 2011. Zapisało się w historii jako pierwszy spektakl, wynoszący gwarę podlaską na deski profesjonalnego teatru.  

Nie zabraknie też spektakli dla najmłodszych. Niezależny Teatr „Busy” z Mińska, zainspirowany działalnością prekursora teatru dla najmłodszych - „najnajów” – Roberto Frabetti, zaprezentuje teatr metamorfoz „Ptuszka-ciahnik-patefon” oraz jedną z najpiękniejszych baśni Andersena o Dzielnym Ołowianym Żołnierzyku. Po każdym spektaklu odbędą się też warsztaty muzyczno-teatralne z aktorami i muzykami Teatru „Busy”.

Chociaż to festiwal teatralny – na jeden z wieczorów zapraszamy do… kina. Obejrzeć można będzie filmową wersję przedstawienia „Dziady. Twierdza Brześć" Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego w reżyserii Pawła Passiniego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem spektaklu oraz twórcami przedstawienia.

Festiwal zakończy skierowane do najmłodszych czytanie performatywne bajki „Wilczek Milczek” według tekstu Bogdana Dudko, w wykonaniu aktorów Teatru Czrevo – zapowiedź kolejnego spektaklu. Ale to już plany na kolejna edycję Festiwalu.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook