Dodana: 28 lipiec 2017 10:15

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2017 10:15

PATRONAT. Jak dawniej godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami? Projekt Etnografia i Dziedzictwo

Jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas? Jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami? Jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu? I w końcu: co interesującego w doświadczeniach starszych pokoleń mogą znaleźć dla siebie współcześni rodzice? Te i inne wątki związane z opieką nad dziećmi dawniej i dziś będą tematem projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”.

Ilustracja do artykułu fot_archiwum_prywatne.jpg

Rozmowy z seniorami

W lipcu i sierpniu zespół Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” odwiedzi wybrane miejscowości położone w gminach Gródek i Michałowo. Etnografowie poproszą reprezentantów starszego pokolenia o podzielenie się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z rodzicielstwem, a w szczególności tym, jak dawniej wyglądała opieka nad małymi dziećmi. Spotkania będą miały formę luźnej rozmowy, połączonej z oglądaniem zdjęć lub przedmiotów związanych z tematem.

Inspiracja dla rodziców, projektantów i filmowców

Spotkania z mieszkańcami gmin stanowią część projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo” realizowanego przez Stowarzyszenie, a współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017. Naszym celem jest zebranie opowieści starszego pokolenia oraz odnajdywanie w nich wskazówek, które mogą być pomocne dla dzisiejszych rodziców – mówi Anna Bińka, koordynatorka działania.

Zebrane historie i fotografie będą stanowiły podstawę do stworzenia wystawy, filmu, serii pocztówek oraz zabawki. Materiały zostaną przygotowane w partnerstwie z Pracownią Filmu, Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie (http://pracownia.michalowo.eu/) i z projektantkami i projektantami: Kają Nosal i Anną Wręgą (www.ontostudio.pl), Aleną Trafimavą (www.alenatrafimava.com), Kamilem Korolczukiem (www.behance.net/korolczuk) oraz Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem UW (childhoods.uw.edu.pl).

Finał w listopadzie

Zebrane opowieści i fotografie będą stanowiły podstawę do stworzenia wystawy, filmu, serii pocztówek oraz zabawki. Efekty pracy będzie można zobaczyć w listopadzie w Michałowie, gdzie odbędzie się finał projektu z wernisażem, projekcją i prezentacjami. Całości dopełnią warsztaty, poczęstunek i koncert. Wydarzenie będzie okazją do spotkania i rozmowy starszego pokolenia z młodymi rodzicami, dziećmi i wszystkimi innymi osobami zainteresowanymi tematem. W późniejszym terminie wystawę będzie można oglądać w Gródku i innych miejscowościach.

Kontakt ze Stowarzyszeniem

Wszystkich mieszkańców gmin Michałowo i Gródek, którzy chcieliby podzielić się swoją historią na temat opieki nad dziećmi dawniej, Stowarzyszenie zachęca do kontaktu pod numerem telefonu 6027185 lub adresem e-mail miedzypokoleniami@etnograficzna.pl.

 

 

facebook