Dodana: 10 marzec 2016 13:32

Zmodyfikowana: 11 marzec 2016 08:26

NIK o opiece przedszkolnej na Podlasiu. Skontrolowano dwadzieścia publicznych placówek w dziesięciu gminach

Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym podlaskim maluchom. Istniejąca baza nie pomieści jednocześnie czterech pełnych roczników dzieci. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli zaleca samorządom zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb Pilnych zmian wymaga także sposób naboru do przedszkoli, bo w dotychczasowym Izba wskazała poważne nieprawidłowości.

Ilustracja do artykułu kindergarten-90505_960_720.jpg

NIK sprawdziła jak podlaskie gminy wywiązują się z zapewnienia miejsc w przedszkolach dzieciom w wieku przedszkolnym, w tym od 1 września 2015 r. wszystkim czterolatkom, a docelowo od 1 września 2017 r. wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat.

Skontrolowano również procedury naboru do przedszkoli publicznych od 2014 roku.

Co ustalono?

Istnieje zagrożenie, że podlaskie samorządy będą miały problem z zapewnieniem miejsc w przedszkolach i w innych formach wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom objętym nowymi przepisami-od 1 września 2017 r. wszystkie zameldowane dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Dlatego wskazano na potrzebę zmian i zwiększenia dostępnej bazy przedszkolnej.
Dotychczasowe kłopoty z liczbą miejsc w przedszkolach dodatkowo zwiększyło przywrócenie obowiązku szkolnego od 7 roku życia, bowiem w systemie edukacji przedszkolnej równocześnie już pojawią się trzylatki, a jeszcze pozostaną sześciolatki.
Same bowiem tylko sześciolatki to w objętych kontrolą gminach dodatkowo 6 tys. dzieci, a w całym województwie podlaskim - blisko 12 tys.
Z szacunków wynika, że jeśli sześciolatki zostaną w przedszkolach, to na Podlasiu może zabraknąć miejsc dla ponad 10 tys., a w skontrolowanych gminach dla ponad 5 tys. trzylatków.
Izba wskazuje, że w oparciu o obecną bazę: przedszkola, oddziały i punkty przedszkolne w ośmiu z dziesięciu skontrolowanych gmin  od 1 września 2017 r. można będzie przyjąć od 69 proc. do góra 92 proc. uprawnionych dzieci w wieku od 3 do 5 lat (jeszcze bez uwzględnienia sześciolatków).

Izba pozytywnie oceniła fakt, że podlascy samorządowcy zadeklarowali, a w niektórych wypadkach podjęli już działania na rzecz rozbudowy i modernizacji posiadanej bazy lokalowej.

 

Dotychczas wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokładali starań, aby zrealizować obowiązki nałożone znowelizowaną ustawą z 13 czerwca 2013 r.
Wszystkim czterolatkom zapewniono miejsca do korzystania z wychowania przedszkolnego, a rodzicom czterolatków, których nie przyjęto do wybranej placówki wskazywano pozostałe wolne miejsca Ponadto, pokrywano koszty opieki dzieci, korzystających z niej poza terenem gminy.
Jeden z samorządów skorzystał też z możliwości sfinansowania pobytu czterolatków (dla których zabrakło miejsca w przedszkolu publicznym) w placówce niepublicznej, wyłonionej w drodze konkursu ofert.

 

Kontrola wykazała  że nabór do części podlaskich przedszkoli samorządowych na lata 2014/2015 i 2015/2016 odbywał się z istotnym naruszeniem prawa. NIK ujawniła liczne nieprawidłowości w 16 z 20 skontrolowanych przedszkoli publicznych, z czego negatywnie oceniono aż 11 placówek. Bez zastrzeżeń oceniono sposób przeprowadzenia rekrutacji w zaledwie trzech przedszkolach publicznych. W efekcie „złych” praktyk, do przedszkoli publicznych przyjmowano dzieci, które przy prawidłowo prowadzonej rekrutacji nie powinny się do danej placówki zakwalifikować.

W 34 oddziałach 14 przedszkoli publicznych stwierdzono także przypadki przekraczania dopuszczalnych limitów liczby przedszkolaków w poszczególnych grupach - w jednej grupie może być max. 25 przedszkolaków. 

 

Wnioski

Burmistrzowie, prezydenci i wójtowie mają przedstawić radnym projekty uchwał w sprawie sieci gminnych przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli publicznych Oczywiście z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą z 29 grudnia 2015 roku.

 NIK wskazuje także, że konieczne jest zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia - od 1 września 2017 r. - opieki przedszkolnej wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat.


Pełny raport znajduje się TUTAJ



Źródło: Najwyższa Izba Kontroli 


fot.:pixabay


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook