Dodana: 19 wrzesień 2016 09:48

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2016 09:49

Sensacja archeologiczna w Wiźnie

W trakcie prowadzenia prac restauracyjnych północnej strony zabytkowego kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie wraz z jego ogrodzeniem, ujawniona została XVI wieczna inskrypcja. Widoczne napisy wykonane zostały w języku łacińskim, a datowanie wyrycia w kamieniu inskrypcji wskazuje na rok AD 1585.

Ilustracja do artykułu 2-p.JPG

Przy prowadzeniu robót konserwatorskich zabytkowego ogrodzenia kościoła w Wiźnie, zostały w ostatnich dniach częściowo odsłonięte przez pracowników firmy konserwatorskiej, dwa kamienne bloki z widocznymi łacińskimi inskrypcjami. Archeologiczne znalezisko zabezpieczono. Powiadomiono też nadzór konserwatorski.
Widoczne napisy wykonane zostały w języku łacińskim, a datowanie wyrycia w kamieniu inskrypcji wskazuje na rok AD 1585.

Średniowieczna inskrypcja widoczna jest na dwóch umieszczonych obok siebie kamiennych blokach stanowiących frontową część fundamentu ogrodzenia kościoła, które pierwotnie stanowiły prawdopodobnie XVI wieczną kamienną tablicę fundacyjną.
W chwili obecnej trwają prace nad odczytaniem łacińskiego napisu umieszczonego przez nieznanego autora, który pod inskrypcją wyrył oznaczenie rodowe herbu Dąbrowa.
Jak podkresla Wojciech Winko z Łomżyńskiego Bractwa Historycznego,  tajemnicą na razie pozostaje zarówno charakter tablicy inskrypcyjnej, miejsce jej pierwotnego posadowienia, osoba wymienionego w niej dostojnika, jak również okoliczności umieszczenia jej części w fundamentach ogrodzenia kościoła.

Szczegółowe oględziny ogrodzenia wokół kościoła ujawniły przynajmniej jeszcze jeden kamień z wyrytymi średniowiecznymi napisami. Decyzję konserwatorską, co do rodzaju zabezpieczenia znaleziska oraz ewentualnego jego trwałego uwidocznienia, podejmie w najbliższych dniach Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku.

Źródło:  Łomżyńskie Bractwo Historyczne

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook