Dodana: 3 sierpień 2016 14:10

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2016 14:12

Mija 70 lat od wydania wyroku śmierci na Danutę Siedzikównę „Inkę”

Dokładnie 3 sierpnia 1946 r komunistyczne władze wydały wyrok śmierci na sanitariuszkę i łączniczkę 5. Wileńskiej Brygady AK Danutę Siedzikównę „Inkę”. Niespełna 18-letnia Inka została aresztowana w lipcu 1946 r. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg


Danucie Siedzikównie  zarzucono  osobisty udział w zastrzeleniu funkcjonariuszy UB i MO podczas starcia koło miejscowości Podjazy z oddziałem ,,Łupaszki", a nawet wydawania rozkazów, pomimo że była jedynie sanitariuszką oddziału.

Nie brano pod uwagę nawet tego, że była nieletnia. Rozbieżności w zakresie jej udziału w starciu pomiędzy partyzantami a UB i MO pojawiły się zresztą w zeznaniach samych milicjantów.
Jedni zeznawali, że Inka strzelała i wydawała rozkazy, a inni, że nie. Jeden z milicjantów przyznał nawet, że Inka udzieliła mu pierwszej pomocy, gdy został ranny.
Ostatecznie nawet stalinowski sąd stwierdził, że Inka nie brała bezpośredniego udziału w zabójstwach. Mimo to Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku 3 sierpnia 1946 r. wymierzył jej karę śmierci.

W 2006r. Danuta Siedzikówna została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczysty pogrzeb legendarnej Inki  odbędzie się 28 sierpnia br. w Gdańsku.

Więcej na temat uroczystości pogrzebowych bohaterów II konspiracji znajduje się TUTAJ

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook