Dodana: 22 styczeń 2018 14:42

Zmodyfikowana: 22 styczeń 2018 14:42

Choroszczańskie obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W poniedziałek, 22 stycznia, mieszkańcy Choroszczy, jak co roku od ponad trzydziestu lat, będą przypominać o rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości patriotyczno-religijne odbędą się w choroskich miejscach pamięci: na Mogile Powstańczej oraz „Szubienicy”. 155 razy zabrzmi Dzwon Wolności.

Ilustracja do artykułu Choroszcz 2018 powstanie styczniowe plakat.jpg

Obchody 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego rozpoczną się w Choroszczy o godz. 18.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Bezpośrednio po Eucharystii zgromadzeni zapalą znicz pod Pomnikiem Niepodległości z 1934 roku na Rynku 11 Listopada. Tam na uczestników będzie czekał gminny autobus, który nieodpłatnie przewiezie ich na miejsce uroczystości – zbiórka ok. 18.45 na choroskim rynku. Wspominając zryw sprzed 155 lat, udadzą się kolumnadą aut na ul. Zastawie I nad Horodniankę, by na Mogile Powstańczej złożyć kwiaty i znicze.

Około godz. 19.10 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczno-religijne na wzgórzu „Szubienica” przy ul. Kruszewskiej – Miejscu Pamięci Narodowej. Pod pomnikiem autorstwa Mieczysława Hulewicza zostanie odczytany manifest powstańczy, a w przemówieniach i apelu zostaną przypomniani lokalni bohaterowie, uczestnicy zrywu niepodległościowego z 1863 roku – ci, którzy zginęli w powstaniu oraz ci, którzy przeżyli insurekcję i zsyłki. Dzwon Wolności ze zbiorów Jana Adamskiego krajoznawcy-regionalisty zabrzmi 155-krotnie w czasie modlitwy Anioł Pański na pamiątkę rocznicy powstania styczniowego.

Na zakończenie zostaną przypomniane powstańcze pieśni, a na uczestników będzie czekało ognisko z kuchnią polową i rekonstruktorami powstańczej partii.

 

facebook