Dodana: 18 wrzesień 2016 10:35

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2016 10:35

77. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w sobotę, 17 września w Białymstoku o godz. 12.00, na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada zostały złożone kwiaty. W południe rozległy się syreny alarmowe, które przypomniały białostoczanom o wydarzeniach sprzed ponad siedemdziesięciu lat.

Ilustracja do artykułu IMG_7116.jpg

W imieniu Marszałka i Zarządu Województwa Podlaskiego kwiaty pod pomnikiem złożył Wiesław Żyliński, dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP.

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę to jedna z najtragiczniejszych kart w polskiej historii. Kiedy 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, zadała decydujący cios państwu walczącemu przeciw niemieckiej agresji.

Sowieci określali agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi". W konsekwencji ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje ludności, które według różnych źródeł, objęły od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook