Dodana: 28 marzec 2016 11:47

Zmodyfikowana: 29 marzec 2016 08:19

Drugi dzień świąt wielkanocnych. Lany Poniedziałek

Dziś drugi dzień świąt wielkanocnych obchodzony tradycyjnie jako śmigus dyngus, lany poniedziałek. I o ile niedziela wielkanocna jest dniem poświęconym rodzinie i obchodzeniu świąt w gronie najbliższej rodziny, o tyle poniedziałek to dzień odwiedzin, dzień spotkań ze znajomymi.

Ilustracja do artykułu refreshment-438399_960_720.jpg

Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania (dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus związany był z folklorystycznymi praktykami Słowian poświęconym ekspedycji. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom zazwyczaj towarzyszył poczęstunek.

Słowianie uważali, że oblewanie wodą miało sprzyjać płodności, a oblewaniu podlegały przede wszystkim panny na wydaniu. Dawniej zwyczaj polewania się wodą znany był głównie na wsi, zwyczaj tam był huczniej obchodzony.  Dziś śmigus-dyngus jest ruchomym świętem, traktowanym jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich bez wyjątku. Trzeba jednak uważać, by tradycyjna zabawa nie zamieniła się w chuligański wybryk, za który można zostać ukaranym mandatem.

Za: Wikipedia; fot: Pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook