Dodana: 12 wrzesień 2017 14:31

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2017 14:31

Trzy filmy dokumentalne będą promować Białystok

„Koncert na dwoje”, „Beginning” oraz „Biegacz” to filmy dokumentalne, które otrzymają dofinansowanie w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku. Łączne wsparcie finansowe wynosi 180 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup usług promocyjnych.

Ilustracja do artykułu P1270510.jpg

Liczymy na to, że filmy wyróżnione w konkursie przyczynią się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

 

„Koncert na dwoje” to filmowy portret artysty Jerzego Maksymiuka. Charyzmatyczny maestro, pochodzący z Białegostoku, jest barwną i wyrazistą postacią filmu. Pełnokrwisty artysta, niezwalniający tempa, bezlitosny dla złego rzemiosła, skupiony na swoich partyturach aż po granicę szaleństwa, jest siłą tej produkcji. Życie bohatera pokazane jest w dwóch płaszczyznach: perfekcyjnej, zawodowej, w trakcie pracy i komponowania muzyki oraz prywatnej opartej na relacji z żoną – Ewą Piasecką, która nie dzieląc z muzykiem jego daru, jest mu absolutnie niezbędna w jego codziennej niezaradności.

 

W filmie „Początek” historia najstarszej świątyni zbudowanej ok. 12 tysięcy lat temu, w Turcji w pobliżu miejscowości Urfa, zostanie opowiedziana z punktu widzenia maszyn. Głowni bohaterowie – łaziki marsjańskie są spersonifikowane, dzięki czemu każdy z nich posiada inną optykę narracji. Roboty uosabiają trzy charaktery, które w różny sposób szukają odpowiedzi na pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? „Aktorzy” pochodzą z Białegostoku, co jest siłą promocyjną tej produkcji. Pozwoli to na pokazanie Białegostoku jako miasta innowacyjnego, otwartego na myśl technologiczną. Będzie to nowatorski projekt artystyczno-naukowy.

 

„Biegacz” to interesująca historia niepełnosprawnego bohatera, związanego z Białymstokiem – Darka Strychalskiego, biegacza, który jako dziecko miał poważny wypadek, zagrażający jego życiu. Po kilku operacjach i długiej rehabilitacji Darek zaczyna biegać, pokonuje własne słabości i podejmuje kolejne wyzwania. I tak obiega prawie cały świat. Ale na tym nie koniec, Darek stawia sobie najważniejsze zadanie do wykonania – chce przebiec ponad 200 km w Himalajach, najwyższym paśmie górskim na świecie. Mają mu towarzyszyć kamery i reżyser. To film o pasji, sile, determinacji i spełnianiu marzeń. Ta uniwersalna historia – prosta, przekonująca, o dużym potencjalne filmowym, niosąca mocne przesłanie. Film ma szanse zaistnieć na festiwalach filmów górskich, które się cieszą dużym powodzeniem.

W konkursie dotyczącym produkcji filmu związanego z Białymstokiem mógł wziąć udział każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Zgłoszono pięć projektów. Wszystkie wnioski pozytywnie przeszły weryfikację formalną i zostały dopuszczone do oceny merytorycznej. Zgłoszenia zostały ocenione przez sześcioosobową komisję konkursową. Przyznano trzy dofinansowania. Filmy powinny powstać do końca 2018 roku.

Przypomnijmy, że była to kolejna edycja konkursu filmowego w Białymstoku. W ubiegłym roku dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Dzięki temu powstają dwa filmy fabularne („Rock’n’Roll Eddie” – reżyser Tomasz Szafrański i „Czarna Dama” – reżyser Bartek Tryzna) oraz film dokumentalny – „17 dni, które zdecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia.

 

źródło: UM Białystok
oprac.ak

facebook