Dodana: 3 czerwiec 2018 11:06

Zmodyfikowana: 3 czerwiec 2018 11:06

Ponad 11 tysięcy 400 białostoczan przystąpiło do Karty Aktywnego Seniora

Program oferujący zniżki i ulgi dla seniorów działa w naszym mieście od trzech lat. Został wprowadzony 1 czerwca 2015 roku. KAS to jedno z działań realizowanych przez Miasto Białystok z myślą o seniorach. Karta Aktywnego Seniora (KAS) wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo. Do programu może przystąpić każdy, kto ma skończone 60 lat i mieszka w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu seniorzy.jpg

Użytkownicy karty mogą skorzystać z 50% zniżki przy zakupie biletów wstępu do miejskich placówek kultury (Białostocki Ośrodek Kultury, BOK-CLZ, BTL, Galeria Arsenał, Galeria Sleńdzińskich, Muzeum Wojska i Muzeum Pamięci Sybiru) i obiektów sportowych BOSiR. Dzięki temu seniorzy mogą uczestniczyć w interesujących wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Rabaty oferują także partnerzy prywatni. Jest ich obecnie prawie 40. W tym gronie są np. sklepy, hotele, sanatoria. Do programu w dalszym ciągu mogą przyłączać się kolejni zainteresowani przedsiębiorcy.

 Karta Aktywnego Seniora to ważne narzędzie polityki społecznej, którą realizujemy w naszym mieście. Zależy nam na aktywizacji starszych mieszkańców miasta i ułatwieniu im dostępu do oferty rekreacyjnej i kulturalnej – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Starsze osoby, które chcą przystąpić do programu, powinny wypełnić i podpisać formularz o wydanie karty. Wnioski są dostępne w punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16 oraz na stronie www.seniorzy.bialystok.pl.

Miasto Białystok wspiera seniorów na wiele sposobów. W tym roku, w ramach otwartych konkursów ofert, na prowadzenie klubu seniora i działania na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych przekazało 210 tys. zł. Miasto realizuje także program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie. W ubiegłym roku z tej oferty skorzystało ponad 3,2 tys. seniorów. Ponadto do białostoczan trafiło ok. 8 tys. „Pudełek życia”.

Urząd Miejski w Białymstoku wydał również informator „Miasto dla seniorów. Seniorzy dla Miasta”. Jest to przewodnik po atrakcjach, programach i punktach pomocy dla osób starszych. Informator ułatwia korzystanie z oferty skierowanej do starszego pokolenia. Stanowi zachętę do wyjścia z domu i wspólnego spędzania czasu. Zawiera wiele przydatnych propozycji i wskazówek. Białostoczanie mogą także wybrać się do miejskiego „Punktu Informacji dla Seniorów” w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Punkt powstał z inicjatywy Podlaskiej Redakcji Seniora i Stowarzyszenia Szukamy Polski, przy wsparciu finansowym Miasta Białystok.

Starsi mieszkańcy Białegostoku będą mogli wkrótce korzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Miasto chce w ten sposób pomóc osobom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym. W maju ogłoszono konkurs pn. „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2018 roku”. Organizacja, która go wygra, będzie mogła zlecać fachowcom różne usługi (np. naprawę zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra) lub ich wykonanie powierzyć wolontariuszom. Oferty można składać do 4 czerwca. Miasto planuje realizację tego zadania od 1 lipca.

Za: bialystok.pl
fot.: pixabay.com

facebook