Dodana: 14 kwiecień 2016 15:52

Zmodyfikowana: 14 kwiecień 2016 15:52

Mieszko i Dobrawa nad Białą

Dwa dęby o imionach Mieszka I i jego żony Dobrawy posadziły wspólnie z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku. Nowe drzewka z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski stanęły przy Skwerze Tamary Sołoniewicz w Białymstoku

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski Białystok przygotował szereg atrakcji i imprez upamiętniających wydarzenie.
Aby rocznica na stałe zapisała się w pamięci mieszkańców miasta, czwarto- i piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku posadzili dziś (14 kwietnia) dwa młode dęby szypułkowe.
Sadzenie drzew na Skwerze Tamary Sołoniewicz rozpoczął prezydent Tadeusz Truskolaski.

– Kiedy Polska obchodziła tysięczną rocznicę chrztu, byłem w waszym wieku. Teraz, po 50 latach, jestem tu razem z wami – powiedział dzieciom Tadeusz Truskolaski. – Obiecajcie, że przyjdziecie tu za 50 lat, żeby sprawdzić, jak rosną wasze dęby.

Podczas tej praktycznej lekcji historii dzieci mówiły o tym, jak ważna to dla wszystkich rocznica. A ich opiekunowie przypomnieli, że poprzez przyjęcie chrztu w 966 r. oraz ślub z Dobrawą, księżniczką czeską z dynastii Przemyślidów, książę Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej.

Przypomnijmy, że specjalne wydarzenia związane z tą rocznicą przygotowało w Białymstoku także Muzeum Wojska w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich, a w maju Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na cykl spotkań poświęconych 1050 rocznicy Chrztu Polski. W placówce przez cały kwiecień odbywają się wykłady oraz warsztaty, tematyką nawiązujące do początków chrześcijaństwa. Przygotowany program działań obejmuje zarówno wykłady akademickie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz pokaz plenerowy – w maju słowiańscy wojowie odwiedzą miasto w ramach VI Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”. Muzeum Wojska swoimi działaniami chce przybliżyć tematykę chrztu i znaczenia tego wydarzenia szerokiej gamie odbiorców. Szczegółowy program obchodów rocznicy można znaleźć na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku www.mwb.com.pl.

Z kolei Galeria Sleńdzińskich przygotowała z tej okazji spotkanie z cyklu Dialogi poetyckie Waldemara Smaszcza i Jerzego Binkowskiego pt. „Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce”. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18.00 w galerii przy ul. L. Waryńskiego 24a.

Źródło: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook