Dodana: 14 listopad 2017 08:26

Zmodyfikowana: 14 listopad 2017 08:26

Kalendarz promujący białostockie murale

Niezwykły kalendarz ścienny na 2018 rok, ze zdjęciami murali, przygotował Urząd Miejski w Białymstoku. Można w nim znaleźć daty najważniejszych świąt katolickich, prawosławnych, muzułmańskich i żydowskich.

Ilustracja do artykułu 0x0 (6).jpg

Kalendarz na 2018 r. przygotowany przez Miasto Białystok jest wyjątkowy. Każda plansza to zdjęcie jednego z kilkudziesięciu wielkoformatowych murali, które wzbogacają przestrzeń miejską. Spośród barwnych malowideł zostało wybranych dwanaście. To ich zdjęcia zagościły w kalendarzu. Są wśród nich te najbardziej popularne i rozpoznawalne już na całym świecie – jak „Dziewczynka z konewką”, jedne z największych w Polsce – jak „Chłopiec z dywanem”, oraz najnowsze – „Matka Natura”. Wszystkie fotografie są opisane. Oprócz nazwy i adresu obiektu, na którym znajduje się mural, jest krótka informacja o jego powstaniu, autorach, znaczeniu i symbolice.

– Białostockie murale wzbogacają przestrzeń publiczną i przyciągają wzrok przechodniów. Teraz te malowidła, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz, zdobią także nasz przyszłoroczny kalendarz – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Warto przypomnieć, że miejski kalendarz nawiązuje do wielokulturowości Białegostoku i jego historii. Oznaczone są w nim święta obchodzone przez osoby wyznania katolickiego, prawosławnego, muzułmańskiego i judaizmu. To z pewnością wyróżnia białostocką publikację spośród innych i przypomina o wyjątkowości oraz różnorodności miasta. Poprzednie edycje kalendarza spotykały się z bardzo dobrym przyjęciem i dużym zainteresowaniem.

Białostocki kalendarz wieloplanszowy (1,4 tys. egzemplarzy) nie trafi do sprzedaży. Znaczna część nakładu zostanie rozesłana do osób i instytucji, istotnych dla promocji miasta. Osobna pula zostanie przeznaczona dla zwycięzców konkursu, który zostanie zorganizowany na Facebooku Wschodzącego Białegostoku.

źródło: UM Białystok

facebook