Dodana: 29 maj 2018 13:28

Zmodyfikowana: 29 maj 2018 13:28

Dojlidy rozpoczynają sezon letni

Świeży piasek na plaży, nowy sprzęt i atrakcje dla dzieci – Dojlidy są gotowe na sezon letni. Otwarcie plaży miejskiej w Białymstoku już w piątek, 1 czerwca.

Ilustracja do artykułu 0x0 (3).jpg

Niemal od początku maja Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” przyciąga plażowiczów i spacerowiczów. Od piątku, 1 czerwca będzie można rozkoszować się nie tylko słonecznymi kąpielami - rusza sezon letni. Oznacza to, że miejsce do kąpieli będzie strzeżone przez ratowników wodnych.

Od tego sezonu plaża miejska Dojlidy działa jako kąpielisko. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Białystok z 23 kwietnia 2018 roku została umieszczona w wykazie kąpielisk Gminy Białystok na rok 2018. Kąpieliska to obiekty stale monitorowane, odpowiednio zarządzane i posiadające wysokie standardy bezpieczeństwa. Dojlidy te warunki spełniają od kilku sezonów. Zorganizowanie kąpieliska daje gwarancję zamieszczenia obiektu w Ogólnokrajowym Serwisie Kąpieliskowym.
Ośrodek sprostał także wymaganiom Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczącym wyposażenia w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.

Wodę w zalewie zbadał już Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Podobnie jak w latach poprzednich nie miał żadnych zastrzeżeń i stwierdził, że woda nadaje się do kąpieli.
W sezonie kąpielowym woda będzie badana jeszcze czterokrotnie (terminy zostały ustalone) oraz w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody.

Jakość dojlidzkiej wody pod względem sanitarnym i epidemiologicznym od dawien dawna nie budzi zastrzeżeń, jednak korzystający z ośrodka narzekali na roślinność wodną. Dlatego drugi rok z rzędu akwen przeszedł ekologiczną rewitalizację. Proces nadzorował dr Marcin Sitarek. Jego ekologiczne preparaty powstały na bazie mikroorganizmów oraz bakterii kwasu mlekowego, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Dlatego są w pełni bezpieczne dla człowieka. Metoda ta wspiera naturalne procesy w ekosystemie i nie ingeruje w środowisko naturalne.

– Po raz pierwszy na zastosowanie tej metody BOSiR zdecydował się rok temu. Dziś śmiało możemy stwierdzić, że roślinności wodnej jest mniej, a woda jest przejrzysta i pełna ryb, co powinno zadowolić wędkarzy – podkreśla dr Marcin Sitarek.
Szczegółowe informacje o tej metodzie znajdują się TUTAJ 

W tym roku plaża wzbogaciła się o 150 ton świeżego piasku. Zainstalowano także nowe place zabaw dla dzieci, zakupiono nowe rowery wodne. Działają już punkty gastronomiczne i restauracja. Zainwestowano także w dodatkowy sprzęt m.in. tuby głosowe, lornetki, wiatromierz, środki medyczne, tablice informacyjne i ostrzegawcze, łodzie ratownicze. 

W wypożyczalni sprzętu pływającego na plażowiczów czekają: dwu- i czteroosobowe rowery wodne, kajaki, łodzie canoe, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe klasy Omega, deski windsurfingowe i smocze łodzie na 10 wioślarzy. Wypożyczalnia w sezonie letnim będzie czynna codziennie od godz. 9:00 do 20:00, sprzęt można wypożyczać do godz. 19:00. Ceny na wynajem sprzętu nie zmieniły się.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego działać będzie aż do października.

Na Dojlidach dostępne są także kijki do nordic walking, rowery miejskie, rowery górskie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, również z siedziskami dla najmłodszych. Na terenie znajduje się także siłownia na świeżym powietrzu, ścieżki spacerowe oraz miejsca na grilla i ognisko. To idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury. To także miejsce postoju kamperów, gdzie można również rozbić namiot.

 

Sezon kąpielowy na Dojlidach rozpocznie się już w piątek, 1 czerwca i będzie trwał do 31 sierpnia 2018 r. W tym czasie ośrodek będzie czynny w godz. 9:00-20:00. Wstęp na teren ośrodka będzie płatny (2 zł bilet ulgowy, 4 zł bilet normalny, bilety rodzinne od 1 do 6 zł).

 

W sezonie wiosenno-letnim Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy zarządza obiektem, planuje mnóstwo wydarzeń.

 

  • 7 czerwca: Bezpieczny wypoczynek nad wodą

 

  • 9 czerwca: Mistrzostwa Dojlid w pływaniu i bieganiu iSwim iRun

 

  • 24 czerwca: Bezpieczne wakacje na plaży miejskiej

 

  • 30 czerwca, 7 lipca: Letnia Grand Prix w plażowej piłce siatkowej

 

  • 7-8 lipca: Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Plażowej w ramach Letniej Grand Prix 2018

 

  • 21 lipca: Mistrzostwa Białegostoku w Siatkówce Plażowej

 

  • 21-22 lipca: Mistrzostwa Wschodniej Polski w piłce nożnej plażowej

 

  • 27-29 lipca Plaża Open – Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej

 

  • 19 sierpnia: finał cyklu Elemental Triathlon Series.

 

Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku Dojlidy odwiedziło 77 077 osób. Najwyższą frekwencję w 2017 roku odnotowano w okresie od 19 lipca do 19 sierpnia – 50 445 osób, co stanowi 65% wszystkich wejść w trakcie poprzedniego sezonu. Rekordowym dniem pod względem frekwencji w ubiegłym roku był 1 sierpnia. Wówczas na Dojlidach było 4 458 osób. Na polu kamerowym podczas ubiegłorocznych wakacji odnotowaliśmy 628 noclegów. Gościliśmy turystów z Polski, Niemiec, Finlandii, Holandii, Estonii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Rosji, Czech, Łotwy, a nawet z Kanady. Tradycyjnie w wypożyczalni sprzętu pływającego największym zainteresowaniem cieszyły się rowery wodne i kajaki. W minione wakacje odnotowaliśmy 3 048 wypożyczeń tych pierwszych i 908 wypożyczeń tych drugich.

 

źródło: rzecznik BOSiR 

 

 

facebook