Dodana: 11 kwiecień 2016 21:05

Zmodyfikowana: 11 kwiecień 2016 21:05

Budżet Obywatelski 2017. W Białysmtoku rusza kampania informacyjna

Spotkania z mieszkańcami, nowa strona internetowa, ulotki, list od prezydenta – w tym roku kampania informacyjna dotycząca Budżetu Obywatelskiego będzie z prawdziwego zdarzenia. Po raz pierwszy na ten cel zapisano środki finansowe w budżecie miasta. Rada Miasta na promocję BO 2017 przeznaczyła 100 tys. zł.

Ilustracja do artykułu 0x0 (4).jpg

- Uznaliśmy że warto te pieniądze wydać na kartki, ulotki,  informatory po to aby ilość tych projektów była i  jak największa, ale żeby też aby jakość projektów  była coraz wyższa – mówił z-ca  prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki .

Jeszcze w kwietniu do mieszkańców trafią pocztówka i  list od prezydenta zachęcające do aktywnego udziału w tegorocznym budżecie.

Podobnie jak w ubiegłych latach kampania informacyjna będzie prowadzona w autobusach komunikacji miejskiej – tutaj spoty dźwiękowe , plakaty i gazetki informacyjne.

Nowością jest strona internetowa www.bialystok.pl/obywatelski - w całości poświęcona budżetowi obywatelskiemu w Białymstoku. O powstaniu portalu zdecydowały m.in. sugestie samych mieszkańców. Można tam znaleźć podstawowe informacje o poprzednich edycjach, a także szczegółowe o bieżącej.

Druga połowa kwietnia to także spotkania informacyjno- edukacyjne z mieszkańcami. Zaplanowano ich osiem. W tym roku zrezygnowano ze spotkań o charakterze „osiedlowym” na rzecz miejsc ogólnodostępnych, znajdujących się bliżej centrum miasta. I tak pierwsze cztery spotkania odbędą się w Centrum Handlowym Auchan  przy Hetmańskiej, kolejne w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej , Zespole Szkół Katolickich , a także na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB.

Spotkania będą miały charakter otwarty, ale część z nich przygotowano z myślą o różnych grupach wiekowych – seniorach, studentach i uczniach

- Spotkanie 18 kwietnia dedykujemy białostockim seniorom – mówiła dziennikarzom Katarzyna Kakowska z Fundacji Spe Salvi , współorganizatora kampanii informacyjnej BO2017 – Natomiast 21 kwietnia szczególnie zapraszamy uczniów liceów i gimnazjów.

W procesie budżetu obywatelskiego mogą brać udział osoby powyżej 13 r.ż. i jak podkreślała Katarzyna Kakowska właśnie młodzież warto angażować.
- Mają dużo chęci, bardzo dużo energii i czy to poprzez własne projekty czy skłanianie do działań rodziców mogą zwiększyć ilość ciekawych propozycji – mówiła.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkan informacyjnych znajduja się TUTAJ 

W poprzednich edycjach większość projektów składały placówki oświatowe i przede wszystkim dotyczyły one budowy boisk. W tym roku, decyzją Rady Miasta wyłączone z budżetu obywatelskiego zostały grunty placówek oświatowych.
- Liczymy na dużo ciekawych projektów niekoniecznie związanych z budową boisk – mówił Rafał Rudnicki.

Składanie formularzy zgłoszeniowych do budżetu obywatelskiego 2017 rozpocznie się 2 maja Jednocześnie ruszą trzy punkty konsultacyjne :w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej , w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy. ul. Branickiego 3/5 i w Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych przy Świętojańskiej 22/1.

Głosowanie nad Budżetem Obywatelskim 2017 odbędzie się w październiku.

Na czwartą edycję Budżetu Obywatelskiego  przeznaczono ponad 10 mln zł, z czego 3 mln przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, a 7 na osiedlowe.
Największą, jak do tej pory kwotę na BO przeznaczono w 2016 r – 20 mln - do realizacji zakwalifikowano 18 projektów ogólnomiejskich i 29 osiedlowych.
W głosowaniu wybierano przede wszystkim projekty sportowe, ale też parkingi czy place zabaw.

fot. UM Białystok/Marcin Jakowiak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook