Dodana: 21 sierpień 2015 08:28

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2015 08:28

Białystok.Fragmenty muru odkryte podczas budowy mostu przy Pałacowej to prawdopodobnie pozostałości po słynnym Ritzu

W czwartek (20.08.) podczas prac budowlanych w okolicy ul. Pałacowej odkryto fragment murów należących prawdopodobnie do hotelu Ritz, zdobiącego przedwojenny Białystok. Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał roboty budowlane do najbliższego poniedziałku. Szczątki muru zostaną zbadane przez archeologów.

Ilustracja do artykułu 111111111111.jpg

Trzykondygnacyjny hotel Ritz był bez wątpienia wizytówką miasta – ówczesnego ośrodka przemysłowo-handlowego na styku Wschodu i Zachodu. Gościli w nim m.in.: Marszałek Józef Piłsudski, Pola Negri, Hanka Ordonówna, Marszałek Rydz-Śmigły czy Feliks Sławoj Składkowski. Okazały gmach wzniesiono w latach 1912-1913 w stylu „zmodernizowanego empiru” przez petersburskie Towarzystwo Aukcyjne „Ritz”.

Hotel Ritz stanął obok Bramy Pałacowej równolegle do ulicy Instytutowej (obecnie ul. Pałacowej) na wprost Ogrodu Miejskiego. W budynku, na najniższej kondygnacji, można było znaleźć m.in. salę bilardową, piwiarnię, przechowalnię bagażu czy kotłownię. Gmach był znakomicie wyposażony m.in. w centralne ogrzewanie, windy, światło elektryczne, wentylację, marmurowe schody, łazienki czy też obrazy znanych malarzy. Do dyspozycji gości było 50 pokoi. Ritz był jednym z najpiękniejszych i najelegantszych obiektów w przedwojennej Polsce. W 1944 r. niemieckie wojska wycofujące się z Białegostoku podpaliły budynek. Hotelu nie odbudowano, jego fundamenty wysadzono kilka lat po zakończeniu wojny.

 

Przypominamy, że w lipcu 2015 r. odkryto fragmenty murów piwnicznych hotelu Ritz. W czasie prac budowlanych woda odsłoniła również dwie kule wykonane z piaskowca, podobne do tych, które zdobią ogrodzenie zespołu pałacowego Branickich. Zaś na Rondzie dr n. med. A. P. Lussy odkryto fragmenty budynku lub mostu, sięgające prawdopodobnie nawet XVIII wieku. Ta miejska inwestycja została objęta nadzorem archeologicznym.

Za: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook