Dodana: 30 maj 2016 15:27

Zmodyfikowana: 30 maj 2016 15:27

Akcja Nowelizacja

Seminaria, konsultacje i punkt informacyjny - Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych przygotował projekt „Akcja Nowelizacja”. Ma to podnieść świadomość zmian w ustawach obowiązujących organizacje pozarządowe. Miasto Białystok dofinansowało przedsięwzięcie. W poniedziałek, 30 maja przedstawiono założenia projektu

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Dzięki projektowi organizacje pozarządowe będą miały okazję poznać zmiany w ustawach, m.in. w prawie o stowarzyszeniach, w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz w ustawie o rachunkowości.
Projekt dotrze również do mieszkańców Białegostoku, zainteresowanych utworzeniem nowej organizacji pozarządowej (stowarzyszenia lub fundacji), a także członków, pracowników lub wolontariuszy istniejących organizacji pozarządowych, którzy takich informacji będą potrzebowali. „Akcja Nowelizacja” powstała w odpowiedzi na zmiany w przepisach, wprowadzone w kilku ustawach istotnych dla działań organizacji pozarządowych.

 

– To ważne, żeby wspierać organizacje pozarządowe w sposób dopasowany do ich potrzeb. Dzięki zaangażowaniu Ośrodka Współpracy Organizacji Pozarządowych możemy skierować pomoc bezpośrednio do organizacji – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Pierwsze seminaria informacyjne odbędą się 8, 16 i 22 czerwca, zapraszamy do udziału nie tylko istniejące już organizacje, ale także tych, którzy noszą się z zamiarem rozpoczęcia działalności.

 

Projekt składa się z trzech różnorodnych elementów. Pierwszy to sześć otwartych seminariów informacyjnych dotyczących wszystkich zmian w obowiązujących ustawach. Seminaria będą się składały z dwóch części – pierwszej informacyjnej, druga będzie polegała na indywidualnych konsultacjach. Seminaria odbędą się w siedzibie OWOP przy ulicy Modlińskiej 6, lok U3. W każdym z seminariów weźmie udział 8–10 osób. Organizowane będą od maja do lipca.

 

Drugim elementem projektu jest prowadzenie stałego punktu doradczego, czynnego cztery dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od godziny 8.00 do 15.00 (28 godzin w tygodniu). Punkt doradczy usytuowany jest w siedzibie OWOP, która ma pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych. Mogą tam jednocześnie pracować trzy odrębne grupy/organizacje. Jeśli zainteresowani będą chcieli się umówić w innym czasie, na przykład po południu lub w inne dni, godziny otwarcia punktu będą dopasowane do ich potrzeb. Punkt doradczy będzie czynny przez cały czas trwania projektu, czyli od 16 maja do 12 sierpnia.

 

Trzecim elementem „Akcji Nowelizacji” będzie organizacja punktu poradniczo- informacyjnego podczas Targów Ekonomii Społecznej, które odbędą się w Białymstoku 5 czerwca. Targi odwiedzane są przede wszystkim przez mieszkańców Białegostoku, którzy będą mieli możliwość porozmawiania o tym, czym jest organizacja pozarządowa oraz dowiedzenia się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją założyć i prowadzić z sukcesami.

 

„Akcja Nowelizacja” została dofinansowana z budżetu Miasta kwotą blisko 10 tys. zł w trybie tzw. małych grantów.

Źródło: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook