Dodana: 24 luty 2018 08:14

Zmodyfikowana: 24 luty 2018 08:21

„Zemsta” w Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki premiera „Zemsty” A. Fredry w reżyserii Henryka Talara. Jak podkreślają twórcy białostockiej adaptacji – to spektakl zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny. A do kogo jest skierowany? – do młodych! „ do młodych w każdym wieku”!

Ilustracja do artykułu IMG_4244.JPG

Dlaczego „Zemsta”?

- W tym utworze jest znakomicie ukazany nasz brak umiejętności słuchania, brak tolerancji dla innego zdania – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Henryk Talar -  To wszystko jest wszczepione w naszą rzeczywistość i przenosi się , o dziwo w jakąś nieokreśloną przyszłość.
Dlaczego tak się dzieje, że nie możemy porozumieć się, bo nie chodzi o to aby pogodzić się, chodzi o porozumienie? Jaką  przyjemność sprawia rozmowa Cześnika z Rejentem na temat tej chęci niepogodzenia się – to właśnie  jest idea naszego spektaklu, że to nie jest złość ludzi na siebie, to jest przyjemność w niepogodzeniu się
. I o tym jest to nasze przedstawienie

 

Faceci by tak nie zagrali

Obsada przedstawienia jest dość niezwykła. W roli Papkina Arleta Godziszewska, Cześnik – Danuta Bach, Rejent  - Krystyna Kacprowicz Sokołowska. Jedynym aktorem – mężczyzną jest Patryk Ołdziejewski (również autor muzyki), który gra Wacława. W rolę Klary wcieliła się Urszula Mazur.

 - Rola aktorki w teatrze jest rolą służebną wobec ról męskich, przypuszczam, że aktorki grają mniej od mężczyzn, choć uważam że są bardziej utalentowane i dlaczego mamy ich nie pokazywać w pięknych rolach męskich – wyjaśniał Henryk Talar – Przecież pamiętamy Teresę Budzisz-Krzyżanowska w roli Hamleta, czy Ryszardę Hanin w „Wieczorze Trzech Króli” w całkowicie żeńskiej obsadzie… . To jest też dodatkowy element tzw. teatru w teatrze, bo my tak naprawdę mimo tego rygorystycznego trzymania się  wiersza, według wskazań Fredry bawimy się we współczesny  teatr.
- Przyznam, że  podczas prób wymsknęło mi się parę razy: faceci by tak nie zagrali!-
dodał reżyser

Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz.

Tuż przed premierą „Zemsty” (od godz. 18.30) widzowie będą mieli okazję spotkać się z Henrykiem Talarem. W teatralnym foyer reżyser będzie podpisywał książkę „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie lata 1994-1997” autorstwa Zuzanny Talar.

- Cieszę się, że Pan Henryk Talar przyjął nasze zaproszenie i za parę dni widzowie będą mogli obejrzeć efekt jego pracy z naszymi aktorami. Chciałbym serdecznie podziękować Prezydentowi Miasta Białegostoku oraz Radzie Miasta Białystok za wsparcie finansowe spektaklu -  powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

 

Produkcję „Zemsty” sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Współpraca Miasta Białegostoku z Teatrem Dramatycznym jest kontynuacją kooperacji zapoczątkowanej w ubiegłym roku.

- Cieszę się, że teatralna uczta w reżyserii Henryka Talara zyskała uznanie i wsparcie samorządu Miasta Białystok. To jest kolejny dowód, że łączenie sił w kulturze jest tylko z korzyścią dla naszych widzów, dla naszych mieszkańców - dodał  Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

- Pozytywne doświadczenia związane z realizacją przedstawienia "Popiełuszko" skłoniły nas do tego, by jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę z Teatrem Dramatycznym przy realizacji kolejnych jego produkcji. Dlatego w tym roku miasto Białystok wesprze finansowo produkcję trzech kolejnych sztuk - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki. - W wyjątkowym roku 2018, gdy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło wśród tych przedstawień zabraknąć "Zemsty", która opowiada o wadach, ale i zaletach naszego narodu.

 

Premiera sztuki odbędzie się 24 lutego o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Bilety na przedstawienie w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki - zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej.

 

Premiera: 24 lutego 2018 r.

Scena Duża

Czas trwania: ok. 90 minut

 

Zapraszamy do obejrzenia FOTOREPORTAŻU  

 

Reżyseria i adaptacja - Henryk Talar

Scenografia - Zuzanna Talar

Kostiumy - Zuzanna Talar i Elżbieta Wysocka

Muzyka - Patryk Ołdziejewski

Ruch sceniczny - Anna Wytych-Wierzgacz

Asystent reżysera - Krystyna Kacprowicz-Sokołowska

Inspicjent – Jerzy Taborski

 

Obsada:

Danuta Bach - Cześnik Raptusiewicz

Arleta Godziszewska - Papkin

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska - Rejent Milczek

Urszula Mazur - Klara

Ewa Palińska - Dyndalski

Jolanta Skorochodzka - Podstolina

Patryk Ołdziejewski - Wacław

 

Spektakl można obejrzeć:

 • 24 lutego o godz. 19.00 (PREMIERA)
 • 25 lutego o godz. 17.00
 • 27 lutego o godz. 9.00, 11.30
 • 28 lutego o godz. 9.00, 11.30
 • 1 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 2 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 2 marca o godz. 20.00
 • 3 marca o godz. 17.00
 • 4 marca o godz. 17.00
 • 6 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 7 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 14 marca o godz. 10.00
 • 15 marca o godz. 10.00
 • 26 kwietnia o godz. 9.00, 11.30

 

 

Ceny biletów*:

- premiera - 60 zł,

- normalny - 50 zł,

- ulgowy - 40 zł,

- studencki - 25 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

- szkolny - 20 zł,
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

facebook