Dodana: 6 listopad 2017 12:19

Zmodyfikowana: 6 listopad 2017 12:19

Spotkania autorskie w Książnicy Podlaskiej- listopad 2017

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na kolejną porcję spotkań autorskich w ramach śród literackich i nie tylko.

Ilustracja do artykułu x538x0.jpg.pagespeed.ic.cbNQgIJy5V.jpg

Listopadowy harmonogram przedstawia się następująco:

7.11. - Promocja albumu Bliski mi Wschód Anny Radziukiewicz.
Anna Radziukiewicz
- dziennikarka, prezes Fundacji im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, wydającej m.in. "Przegląd Prawosławny", realizującej również międzynarodowe programy pomocowe na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Książka "Bliski mi Wschód" Anny Radziukiewicz, wydana przez Fundację im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, to zapis wieloletnich wędrówek autorki po Wschodzie. To eksploracja historyczna i geograficzna szerokiego pasa Europy, kształtowanego przez wschodnie chrześcijaństwo, z pokazaniem kontekstu chrześcijaństwa zachodniego. To owoc wielu lektur, rozmów z mądrymi ludźmi, udziału w wielu międzynarodowych konferencjach i tęsknoty za zrozumieniem złożoności tego świata, w którym wiele spraw nie jest ani oczywistych, ani  jednoznacznych, jak choćby kwestia dziedzictwa Cesarstwa Rzymskiego w obu częściach Europy - Wschodniej i Zachodniej, chrystianizacji i Polski, i Litwy, percepcji idei Odrodzenia przez Wschód i Zachód, wpływu nauki, płynącej z pustyń i monasterów na obie części kontynentu. 

Wydarzenie zorganizowane przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

8.11. – Mariusz Urbanek - Broniewski, Tuwim, Makuszyński i inni... Biograficzne tropy i ścieżki

Mariusz Urbanek (1960) – pisarz, publicysta. Autor m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, Leopolda Tyrmanda – Zły Tyrmand, Stefana Kisielewskiego – Kisiel i rodu Kisielewskich – Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, Jerzego Waldorffa – Waldorff. Ostatni baron Peerelu, Władysława Broniewskiego – Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Jana Brzechwy – Brzechwa nie dla dzieci i Juliana Tuwima – Tuwim. Wylękniony bluźnierca. W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, a w 2017 biografia Kornela Makuszyńskiego – Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce. Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Spotkanie w ramach "Śród Literackich"

 

 15.11. – Krzysztof Gryko Kontrapunkt-miłość i śmierć

Krzysztof Gryko (1974) –poeta, muzyk, tłumacz. Autor czterech tomów poezji: Godziny szczytu (Biuro Literackie, Legnica, 2002),  Poślizg (WBPiCAK, Poznań, 2010), Rezonans (Dom Literatury, Łodź, 2016) i Kontrapunkt (Forma, Szczecin 2017) oraz przekładu z hiszpańskiego powieści Francesca Mirallesa Retrum.Kiedy byliśmy martwi (Nasza Księgarnia, 2011).

Spotkanie w ramach "Śród Literackich".

 

22.11. – Promocja albumu Prof. Jolanty Sztachelskiej - Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach

Jolanta Sztachelska – dr hab., prof. Uniwersytetu w Białymstoku, Kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski.
Pierwszy bogato ilustrowany album biograficzny, który poprzez pryzmat "życia na walizkach" przybliża postać Henryka Sienkiewicza – podróżnika. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej odbył wojaże, o jakich inni tylko marzyli – był w Ameryce, w Afryce, w Azji (Turcja), w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Był w pełnym tego słowa znaczeniu Polakiem i Europejczykiem, a jego życiorys mógłby stanowić podstawę scenariusza filmowego lub powieści. Na kartach albumu słowem i obrazem opowiedziane zostało to niezwykłe życie i ta Sienkiewicza pasja do podróży. Gdy wejrzeć w jego biografię to okazuje się, iż właściwie ciągle jest w drodze, to gdzieś wyjeżdża, to skądś wraca. W podróży pisze i obmyśla nowe tematy, nadsyła korespondencje do prasy krajowej, pisze do wielu przyjaciół. Skala tego podróżowania jest tak intensywna, że może zdumiewać. [Wyd. Veda]

 Spotkanie w ramach "Śród Literackich".

30.11. [czwartek] – Exodus - spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 

Łukasz Orbitowski (1977) – ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Poza wieloma opowiadaniami napisał mnóstwo felietonów (w tym dla „Przekroju” i „Gazety Wyborczej”) i 13 książek. Był nominowany do prestiżowych nagród: Nagrody Literackiej Gdynia oraz Literackiej Nagrody „Nike”. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012 oraz Paszportu „Polityki” 2016. Prowadzi program „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura.

Wyobraź sobie, że w jednej chwili porzucasz wszystko: rodzinę, pracę, przyjaciół, dom i kredyt. Nic nie potrafisz. Nic nie wiesz, poza jednym - musisz uciekać przed siebie. Przed Tobą wielokulturowy Berlin, obozy przesiedleńcze w Słowenii, gangi w Lublanie i wyspa grecka ze swoim spokojem i straszną tajemnicą. Orbitowski w Exodusie pokazuje niesamowity kunszt literacki oraz zmysł reporterski.

 Spotkanie w ramach "Śród Literackich".

Wszystkie spotkania odbędą się na VI piętrze budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A o godz. 17:00, a wstęp na nie jest bezpłatny.

UWAGA: Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim odbędzie się we czwartek.

 

 

www.ksiaznicapodlaska.pl  

facebook.com/ksiaznicapodlaska 

www.wrotapodlasia.pl 

facebook