Dodana: 27 marzec 2017 10:42

Zmodyfikowana: 27 marzec 2017 10:42

Shakespeare i teatr oczami filozofa w Dramatycznym

W najbliższy czwartek, 30 marca Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Teatr i Rozmowa”. Tym razem, w trakcie spotkania „Shakespeare i teatr oczami filozofa”, instytucja gościć będzie prof. Piotra Nowaka.

Ilustracja do artykułu Shakespeare i teatr oczami filozofa - plakat.jpg

Piotr Nowak jest profesorem filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku, doktorem habilitowanym (2012, Wydział Filozofii  i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego). W 2002 roku obronił dysertację doktorską w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (Pytanie o śmierć człowieka. Nietzsche – Heidegger – Arendt – Foucault – Kojève). Wykładał na uniwersytetach w Europie, w Stanach Zjednoczonych oraz w Rosji.  Jest zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika filozoficznego „Kronos” oraz członkiem Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego.

Profesor jest autorem licznych esejów i artykułów naukowych poświęconych twórczości mistrza ze Stratfordu, w tym m.in. książki „The Ancients and Shakespeare on Time. Some Remarks on the War of Generations” (Amsterdam–New York 2014), a także polskiego przekładu legendarnych „Wykładów o Shakespearze” W. H. Audena, które ten genialny angielski poeta, eseista i intelektualista prowadził w roku akademickim 1946/1947 w nowojorskiej New School for Social Research. Na swoim koncie ma także publikację książek: „Ontologia sukcesu. Esej przy filozofii Alexandre’a Kojève’a” (Gdańsk 2006), „Podpis księcia. Rozważania o mocy i słabości” (Warszawa 2013),  „Hodowanie troglodytów. Uwagi o szkolnictwie wyższym i kulturze umysłowej człowieka współczesnego” (Warszawa 2014). Przekładał m.in. pisma H. Arendt, W.H. Audena, L. Straussa, A. Kojève’a, A. Blooma, B. Pasternaka, W. Rozanowa, A. Biełego, P. Florenskiego, J. Taubesa oraz S. Franka. Ostatnio opublikował „Puszkę z Pandorą”, w której diagnozuje krytyczny stan polskiego systemu edukacji akademickiej.

- Piotr Nowak to jeden z najbłyskotliwszych i najwszechstronniejszych polskich intelektualistów. Z teatralnego punktu widzenia, najciekawsze jest to, że twórczość Szekspira analizuje nie tylko jako "kamień milowy" europejskiej kultury. Widzi w niej także kluczowy głos w kwestiach filozoficznych i politycznych. Jak na prawdziwego, niezależnie myślącego intelektualistę przystało, zabiera także publicznie głos w sprawie przyszłości polskiego szkolnictwa wyższego, którą to kwestię uznaję za najważniejszą dla przyszłości Polski. Jego poglądy są wyraziste i wzbudzają wiele kontrowersji. Podchodząc jednak bez emocji do tego, co mówi, przyznać trzeba, że jego diagnozy są boleśnie trafne, a czasem niepoprawny politycznie sposób ich formułowania jest krzykiem rozpaczy próbującym przełamać ciszę trwającą wokół tych szalenie ważnych problemów – mówi Konrad Szczebiot, Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 30 marca o godz. 17.00 na Scenie Foyer. Wstęp wolny.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook