Dodana: 10 czerwiec 2022 16:51

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2022 16:51

Rozpoczęła się 35. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

To jeden z ważniejszych przeglądów małych form teatralnych w tej części Europy. W tym roku w Łomży zaprezentują się teatry z ośmiu krajów: Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu i Polski. Jubileuszowa, 35. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, została zainaugurowana w czwartkowy (9.06.) poranek. W otwarciu wziął udział m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Dwóch mężczyzn w garniturach na scenie

– Festiwal uważam za otwarty – tymi słowami prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski rozpoczął przegląd.

A wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił:

– Jest to wydarzenie o wymiarze nie tylko łomżyńskim czy wojewódzkim, ale europejskim, a nawet światowym ze względu na rangę i tradycję tego festiwalu, a także na obecność zespołów z różnych stron świata: Kolumbii, Iranu… – mówił. – Festiwal ma wysoką renomę, jest doskonałym ambasadorem województwa podlaskiego.

Wicemarszałek dodał, że to wielka przyjemność spotkać się w sali teatru i przeżywać festiwal na żywo.

– Zaplanowaliśmy dwanaście spektakli w nurcie konkursowym i osiem wydarzeń towarzyszących w off festiwalu „Moje Miasto”, który jest swoistym prezentem dla mieszkańców Łomży i gości. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jako organizator festiwalu, zaprezentuje swoją najnowszą premierę „Małego Księcia”, jak również zaprosi na wystawę Przemysława Karwowskiego „Czas darowany” – mówił Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu Walizka,

Festiwal jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce oraz za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w sztuce lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach oraz technikach tradycyjnych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z krajów całego świata.

– Przez te wszystkie lata gościliśmy tutaj około 600 spektakli z ponad 40 krajów i tysiące gości z kraju i zagranicy. Nasz festiwal stał się też marką miasta i wydarzeniem, z którym utożsamiają się jego mieszkańcy – podkreślił dyrektor. – Poprzez swoją otwartość angażuje widownię do czynnego uczestnictwa w przedstawieniach, umożliwiając ważny kontakt aktora z widzem i dialog. Festiwal jest też świętem teatru oraz naszego miasta.

W otwarciu uczestniczyli m.in.: starosta łomżyński Lech Szabłowki oraz wójt gminy Łomża Piotr Kłys. 

Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Maciej Gryguc, org. festiwalu Walizka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook