Dodana: 10 grudzień 2021 10:53

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2021 10:53

Intensywny przedświąteczny weekend w Teatrze Szkolnym

Od piątku do niedzieli (17-19 grudnia) spektakl-koncert „Ojczyzna moja”, a w sobotę i niedzielę po (18-19 grudnia) odbędą się pokazy spektakli studenckich zrealizowanych w nurcie teatru ożywionej formy: „Dwudziestolatki" oraz „Koniec końców". Na wydarzenie zaprasza Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Głowy dwóch dziewcząt obok siebie

„Ojczyzna moja”

Przedstawienie – koncert pt. „Ojczyzna moja” jest swego rodzaju teatralnym spotkaniem różnych postaw, idei, sytuacji międzyludzkich. Nieoczywistych, czasem niedopowiedzianych. Abstrakcyjnych i absolutnie realistycznych. Jest spotkaniem z… ojczyzną.

Trzydzieści lat temu artyści polskich scen muzycznych, wizjonerzy i buntownicy komentowali otaczającą rzeczywistość swoją twórczością. Dziś ich utwory nabierają nowych znaczeń. Pasują jak ulał do naszej współczesnej rzeczywistości. Nowe życie kultowym utworom Republiki, Lady Panku, Manaamu, Sztywnego Pala Azji, Kultu, Klausa Mitffocha i innych nadali studenci IV roku kierunku aktorskiego. W ich wykonaniu i interpretacji usłyszymy ponad 20 przebojów z lat 80- i 90-tych XX wieku. W programie m.in. „Strzeż się tych miejsc” „Bądź taka, nie bądź taka”, „Tylko tango”, „Nie będę Julią”, „Jeszcze będzie przepięknie” czy „Arahja”.

Szczegółowe informacje dotyczące spektaklu znajdują się tutaj.

Dwudziestolatki

Monodram powstał w ramach zajęć pn. „Teatr ożywionej formy”, pod opieką artystyczną i pedagogiczną Agnieszki Makowskiej. Spektakl „Dwudziestolatki” to autorefleksja na temat młodości. Tekst narodził się z obserwacji rzeczywistości, rozmów z bliskimi oraz z inspiracji fragmentami książki Piotra C „Brud”.

Bohaterka spektaklu szuka odpowiedzi na pytania: czym jest czas? czym jest ciało i jakim ulega przemianom? gdzie zaczyna się i kończy młodość? Poprzez grę światła z wodą aktorka ukazuje czystość i niewinność pierwszych młodzieńczych wspomnień. Przygląda się miłości współczesnych dwudziestolatków, ale też ich lękom, obawom przed przemijaniem. Zastanawia się nad własnym miejscem w świecie i w relacjach z innymi.

Koniec końców 

Spektakl powstał w ramach zajęć pn. „Teatr ożywionej formy”, pod opieką artystyczną i pedagogiczną Agnieszki Makowskiej.

Co prowadzi nas ku końcowi? Jak wygląda KONIEC? Autorki projektu „Koniec końców” próbują odpowiedzieć na to pytanie, biorąc na warsztat rozważania zawarte w dramacie poetyckim Anny Świrszczyńskiej „Rozmowa z Własną Nogą”.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się tutaj.

źródło: Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook