Dodana: 23 luty 2018 07:44

Zmodyfikowana: 23 luty 2018 07:44

Piotr Pławner i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w OiFP

W piątkowy wieczór, 23 lutego w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej 2 usłyszymy koncert symfoniczny w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z udziałem Piotra Pławnera, należącego do najznakomitszych polskich skrzypków swojego pokolenia, laureata Pierwszej Nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (ex aequo z Bartłomiejem Niziołem) w 1991 roku. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michaił Jurowski, pierwszy dyrygent gościnny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

W pierwszej części koncertu zabrzmi uwertura koncertowa Karnawał Dvořáka z 1891 roku, stanowiąca najbardziej znaną, drugą część jego tryptyku symfonicznego Natura, życie i miłość. Efektowny, pełen ogromnej energii utwór stanowi barwną, olśniewającą mozaikę motywów tanecznych w słowiańskim duchu przeplecionych epizodami nostalgicznej refleksji.

 

W twórczości Antonína Dvořáka, znanego przede wszystkim jako twórca symfonii, odnajdziemy tylko trzy ukończone koncerty solowe. Pisząc Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 kompozytor inspirował się talentem wielkiego skrzypka Josepha Joachima. Pomimo jednak, że Dvořák pisał swój koncert z myślą o nim, to sławny wiolinista wyraził swój sceptycyzm wobec pewnych rozwiązań formalnych i fakturalnych. Efektowny, epatujący wysokiej próby wirtuozerią, pełen romantycznej ekspresji utwór, dziś słyszany bywa rzadziej niż Koncert wiolonczelowy h-moll, tym bardziej więc warto skorzystać z okazji zapoznania się z tym dziełem, zwłaszcza w interpretacji niezrównanego Piotra Pławnera.

 

Koncert na orkiestrę Beli Bartóka, późne arcydzieło węgierskiego kompozytora, miał premierę 1 grudnia 1944 z udziałem sławnej Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją S. Kusewickiego i okazał się spektakularnym sukcesem. Przyszedł on jednak późno i nie zmienił trudnej sytuacji kompozytora na emigracji wojennej w USA, rok później Bartók zmarł w biedzie i zapomnieniu. Koncert na orkiestrę okazał się jednym z jego ostatnich i najpopularniejszych dzieł. Nazwa „koncert” wskazuje tu na element solowego, wirtuozowskiego koncertowania, nie powierzony on jednak został jednemu instrumentowi, lecz różnym, a także ich grupom.

 

 

KONCERT SYMFONICZNY

23 LUTEGO 2018

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | GODZ. 19.00

 

Antonín Dvořák (1841–1904)

Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92

 

Antonín Dvořák

Koncert skrzypcowy a-moll op. 53

Allegro ma non troppo

Adagio ma non troppo

Allegro giocoso, ma non troppo

 

Béla Bartók (1881–1945)

Koncert na orkiestrę

Introduzione. Andante non troppo – Allegro vivace

Giuoco delle coppie (Gra par). Allegro scherzando

Elegia. Andante non troppo

Intermezzo interrotto (Przerwane intermezzo). Allegretto

Finale. Presto

 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Michaił Jurowski dyrygent

Piotr Pławner skrzypce

 

 

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, J. Semkowa. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30 lat. Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 r. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami (M. Jurowski, J. Axelrod, G. Chmura, A. Wit, J. Maksymiuk, K. Penderecki, R. Payare, T. Strugała, Ch. Dutoit, K. Kord, J. Salwarowski, G. Tchitchinadze, J. Krenz, G. Nowak, T. Wojciechowski, M. Wiengierow, M. Nałęcz-Niesiołowski, J. Rachlin i in.) oraz solistami, wśród których byli m.in. J. Awdiejewa, A. Rahman El Bacha, A. Bajewa, C. Bohórquez, Ł. Długosz, F.R. Duchâble, L. Geniušas, K. Jabłoński, J. Jakowicz, T. Kerl, A. Kniazev, A. Korobeinikov, B. Koziak, I. Monighetti, J. Olejniczak, P. Paleczny, P. Piekutowska, J. Rappé, J. Stanienda, A. Szymczewska, T. Szebanowa. Orkiestra zrealizowała szereg doskonale ocenianych i nagradzanych rejestracji płytowych, radiowych oraz telewizyjnych dla Universal Music, CD Accord, DUX, Warner Classics, Polskiego Radia S.A., Albany Records, TVP Kultura, z wybitnymi dyrygentami i solistami, takimi jak: G. Chmura (J. Strauss, J. Françaix, C. Debussy, M. Weinberg, S. Prokofiew), T. Wojciechowski (F. Chopin), M. Nałęcz-Niesiołowski (F. Chopin), M. Patyra (H. Wieniawski), I. Monighetti (J. Haydn), A. Szymczewska (M. Bruch, H. Wieniawski i F. Mendelssohn), G. Tchitchinadze i M. Wolińska (G. Bacewicz), Ł. Borowicz (I.J. Paderewski, Z. Stojowski). Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą. W październiku 2017 r. podjęła się realizacji pierwszego światowego współczesnego prawykonania opery sakralnej „Mojżesz” A. Rubinsteina pod batutą M. Jurowskiego z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej i Chóru Dziecięcego Artos oraz znakomitych solistów, m.in. S. Kuflyuka, M. Walewskiej, E. Dobračevej, T. Kerla, Ch. Reiss, I. Papenbrock. Od kwietnia 2009 r. Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). W listopadzie 2013 r. K. Penderecki objął Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym. Pierwszym Dyrygentem Gościnnym Orkiestry jest M. Jurowski. Funkcję Dyrektora Orkiestry pełni A. Kościelna, Dyrektora Artystycznego – M.J. Błaszczyk.

 

MICHAIŁ JUROWSKI

Urodzony w 1945 roku. Jest jednym z licznych przedstawicieli swojej rodziny, którzy osiągnęli światową sławę w dziedzinie dyrygentury. Dorastał w byłym Związku Radzieckim, gdzie często miał okazję przebywać w gronie międzynarodowej sławy artystów, takich jak D. Szostakowicz, który bez wątpienia odegrał znaczącą rolę w życiu artysty, który obecnie jest jednym z wiodących interpretatorów muzyki Szostakowicza. W 2012 r. został uhonorowany III Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch. Przed wyjazdem z ZSRR studiował w Konserwatorium w Moskwie pod kierunkiem L. Ginsburga i A. Kandinsky’ego. Ponadto jako dyrygent prowadził regularną współpracę z Komische Oper Berlin, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji w Moskwie, Moskiewskim Akademickim Teatrem Muzycznym im. K. Stanisławskiego i W. Niemirowicza-Danczenki w Moskwie, a także z Teatrem Bolszoj. W 1989 r. opuścił ZSRR po otrzymaniu oferty stałej posady w Semperoper w Dreźnie. Od tego czasu występował na całym świecie, współpracując m.in. z następującymi orkiestrami: Nordwestdeutsche Philharmonie (Generalny Dyrektor Muzyczny i Główny Dyrygent), Opera w Lipsku (Główny Dyrygent), WDR Rundfunkorchester (Główny Dyrygent), Deutsche Oper Berlin (Pierwszy Dyrygent) oraz Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (Pierwszy Dyrygent Gościnny). Ponadto współpracował również z orkiestrami filharmonii z Londynu, Warszawy, Lubeki, Monte Carlo i Petersburga, a także z Staatskapelle Dresden, Orquesta Sinfónica de Galicia oraz Orkiestrą Opery Norweskiej. Wyróżniony nominacją do nagrody Grammy za trzy płyty z muzyką orkiestrową N. Rimskiego-Korsakowa, które nagrał z Orkiestrą Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Artysta wydał również wiele innych albumów. W nadchodzącym sezonie 2017/18 wystąpi z Sinfonią Iuventus (Warszawa) i Orkiestrą Filharmonii w Belgradzie. Artysta wystąpi również z Orkiestrą Symfoniczną z Daegu, Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Würth Philarmoniker, Moscow City Orchestra, Mitteldeutscher Rundfunk Leipzig, Orchestra Sinfónica Siciliana, Norrköpings Symfoniorkester, a także z orkiestrą Filharmonii Petersburskiej.

 

PIOTR PŁAWNER

Należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz” – pisał o nim „Stuttgarter Zeitung”, a Lord Y. Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Laureat wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991) oraz 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci). Wiele koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Występował w większości krajów europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach, towarzysząc znanym orkiestrom i wybitnym dyrygentom. Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Tivoli Concert Hall w Kopenhadze, Kultur- und Kongresszentrum Liederhalle w Stuttgarcie, Herkulessaal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Châtelet w Paryżu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie, Tonhalle w Zurychu, Victoria Hall w Genewie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych oraz zarejestrował wiele płyt CD. Ostatnia z nich została wydana przez Naxos, znajdują się na niej koncerty skrzypcowe polskich kompozytorów. Od 2006 r. jest prymariuszem światowej sławy kwintetu I Salonisti. Gra na skrzypcach T. Balestrieriego. W 2015 r. odznaczony Medalem Gloria Artis za zasługi w promowaniu muzyki polskiej za granicą.

źródło: rzecznik OiFP

facebook