Dodana: 3 luty 2018 08:01

Zmodyfikowana: 3 luty 2018 08:01

Otwarcie wystawy wieńczącej projekt "Biblia Domowa albo Silva Rerum" w Krasnogrudzie

"Biblia Domowa albo Silva Rerum" to niezwykłe przedsięwzięcie, które skupiło mieszkańców okolic Sejn wokół tematu pamięci domu i okolicy. Uczestnicy projektu, czerpiąc z wzorców dawnych silv, zapisywali opowieści sąsiedzkie, daty wypadków dziejowych, rodzinnych oraz wiele innych wydarzeń, które zostały w pamięci opowiadających.

Ilustracja do artykułu zaproszenie_wystawa Silva Rerum_str.1.jpg
Podsumowanie projektu oraz uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się we Dworze krasnogrudzkim, w niedzielę 4 lutego. Początek o godzinie 17.00.

Biblia Domowa albo Silva Rerum to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania, które skupiły mieszkańców okolic Sejn wokół pamięci domu i okolicy. Dla Dworu Miłosza i trzech wiosek wokół – Dusznicy, Żegar i Krasnogrudy powstaje Księga-pamiętnik dziejów tych miejscowości i rodzin je zamieszkujących.

Uczestniczy projektu czerpali ze wzorów dawnych silv, zapisując wspólnie z młodym pokoleniem opowieści o sąsiedzkich relacjach, daty wypadków dziejowych i rodzinnych, zjawiska atmosferyczne, i inne drobiazgi.

Tworzeniu Księgi towarzyszyły warsztaty (dziennikarskie, filmowe, fotograficzne, literackie, plastyczne), spotkania i wywiady, podróże do miejsc, w których archiwizowane są filmy, fotografie i dokumenty z dziejów historii i kultury Polski.

Projekt kończy uroczysta prezentacja Domowej Biblii, połączona z wystawą, pokazem filmów i wieczorem opowieści.

facebook