Dodana: 3 listopad 2017 10:59

Zmodyfikowana: 3 listopad 2017 10:59

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wystawę „Nowy poczet władców polskich. Świerzy kontra Matejko”

Wystawa prezentuje serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931–2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838–1893). Projekt został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego.

Ilustracja do artykułu Jadwiga_m.jpg

Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie, choć nie do końca słusznie, kojarzony z Janem Matejką. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on jednak wydawać się archaiczny w formie.

Projektowi przyświecał cel stworzenia nowatorskich, bardziej współczesnych portretów władców Polski, połączonych z częścią edukacyjną, napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, wybitny twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych postaci polityki, kultury i rozrywki, między innymi papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie-Skłodowskiej czy wspaniałą serię „Giganci jazzu”. Autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.

Poczet powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro. Nowy poczet ma za zadanie przypomnienie, szczególnie młodym ludziom, komu zawdzięczają – między innymi – swoje dzisiejsze miejsce w Europie.

Emocjonalne, pełne pasji wizerunki stworzone przez Waldemara Świerzego i towarzyszące im barwne opisy fizyczności władców są okazją do nowego, niebanalnego spojrzenia na historię naszego kraju.

Mecenasem Kolekcji jest Bank PKO BP.

Miejsce: Sala Wystawowa OiFP–ECS, ul. Odeska 1

Wystawę oglądać można od 6 listopada (od godz. 13.00) do 6 grudnia 2017 r.

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
godz. 9.00–17.00

SOBOTA – NIEDZIELA
godz. 11.30–17.00

(opr.mk)

facebook